TABİATTA YAŞAM HAKKINDA
 

UYKU TULUMU

Uyku tulumu doga gezgininin malzemelerinin en önemlilerinden biridir. Uyku tulumu dogada geceleyen bir kisinin uyku esnasinda, vücut ısısını muhafaza etmesi için gereklidir. Tulumun içinde iken kendi vücut isimizi hareketsiz(non-circulating) hava tabakalarinin olusturdugu izalasyon ile muhafaza ederiz. Bu hava tabakalari tulumu oluşturan malzeme dokusu arasinda bulunmaktadirlar. Dogada hareketsiz hava iyi bir izolasyondur. Bu hava tabakalari dis ortamdaki hava ve zemin isisina karşı, vücudumuzun sicak kalmasini sağlar. Bu nedenle tulumu oluşturan metaryeller önemlidir. Tulum seçiminde bu malzemeleri bilmek zorundayiz. Genel olarak tulumlari mumya ve dikdörtgen tip olarak ikiye ayırabiliriz. Dikdörtgen tulumlar ilik ve sicak hava için uygun tulumlardir. Mumya tulumlar ise bas dahil komple kapandigi için daha iyi isi korumasi sağlarlar ve soguk bölgelerde yapacagimiz etkinliklere uygundurlar. Kisaca iyi bir tulum nasıl olmalıdır?

1- Hafif olmalıdır.
2- Katladigimizda küçük bir hacim işgal etmelidir. Açtigimizda da eski hacmine kavusmalidir.
3- İçteki ısıyı kaybettırmemelidir.

Tulumların bir çogunda hangi isi degerleri arasinda konfor sagladigi yazilidir. Dogru tulumu seçerken dogru ısı derecesinde tulum seçmeliyiz. Ayni ısı derecesine sahip bir tulum farkli kisilerde farkli sonuçlar verir. Çünkü her insanin rahat ettigi ısı derecesi farklidir. Bunun için karşı karşıya kalacaginiz gece ısısi degerlerini kestirmeye çalisin. Bu degerlerin biraz daha altinda bir tulum seçmek daha akılcıdır. Bir çok kisi biraz daha agir bir tulum tasimaktansa üşüdüğünde extra bir giysi giyerek bu durumun geçistirilecegini söyler. Yinede gecenin ortasinda üsürken fermuari açip, tulumun içindeki ısıyı biraz daha kaybedip,buz gibi bir elbiseyi üstümüze giymek pek pratik ve akilci olmayacaktır. Bazi üreticiler ise tulumlarını mevsimlere göre sınıflandırırlar. Genellikle 4, bazen de 5 guruba ayırırlar. Tulumu alırken yaptiginiz etkinliklere göre bu siralamadan seçmelisiniz.

1- Yaz mevsimi 10 C
2- İlkbahar sonu,Yaz,Sonbahar baslangici 0 C
3- İlkbahar,Yaz,Sonbahar -5 C
4- İlkbahar,Yaz,Sonbahar,Kis -15 C
5- Expedition (Özel Amaç) -15 C ve alti

Bazi üreticiler de tulumun koruma sagliyacagi en düsük ısı derecesini belirtirler.
Dogru tulumu seçmek için tulum üreticisinin önerdigi konfor ısı degerlerine dikkat edin ve yaptiginiz etkinlikler ile alışkanlıklarınızı göz önüne aliniz.

Dikdötgen tulum

Mumya tulum

Uyku Tulumu Iç Dolgu Malzemeleri
Pek çok tulum iki çesit dolgu malzemesinden yapilir.

Kaz veya Ördek Tüyü(Down) Dolgulu Uyku Tulumlari
Kaz veya ördegin üst tüylerinin altinda olan ince yumusak tüylerden elde edilir. Bu malzemenin avantaji büyük oranda sikisabilmesi,hafifligi,az miktar ile iyi isi izalasyonu saglamasidir. En büyük dezavantaji su emmesi ve tamamen kuruyana kadar da izolasyonunu kaybetmesidir. Tulum da kullanilan tüyün kalitesi önemlidir. Iyi tulumlar 600 - 750+ numarali degerlere sahip olmalıdırlar. Bu deger 1cubic inches te 1 ounce tüyün(1 inche=2. 53 cm ve 1 ounce=28. 32 gram) doldurulmus olmasini gerektirmektedir. Kaz tüyü dolgu malzemesi enaz % 70 tüy salkimi,% 10 lif ve %20 tüy-lif-Kalinti ihtiva etmektedir. Dünyada iki ana, kaz tüyü kaynagi vardir. Çin ve Avrupa. Çin kazlarında 7 haftalık kazlardan ürün alinir. Bunlarin tüy salkımlari ufaktır. Avrupa kazlarından ise 20 haftalık ve daha yasli kazlardan ürün alindigindan bunlarin tüy salkimlari büyüktür. 600 ve 650 numarali dolgu malzemeleri Çin ve Avrupa kaz tüyü karisimi iken 775 numarali ürünlerin dolgu malzemesi tamamı Avrupa kaz tüyüdür. Bu nedenle bir 775 kodlu ürün 600 dolgulu bir ürüne göre hem daha iyi ısıtir hem daha hafiftir. Asagida, bu özellikleri belirtilen 750+kaz tüyü ile doldurulmus ve dis kaplamasi Gore Dryloft olan bir uyku tulumu örnegi yer almaktadir.

"The Solar Flare will satisfy the needs of the most adventuous winter backpacker with its -20° temperature capability(with Dryloft shell) in almost any cold weather conditions. All of the innovative design features that you expect from The North Face combined with the finest goose down insulation (750+) and a Gore Dryloft shell fabric. Did we just describe one of the finest sleeping bags ever built!"

Sentetik Dolgulu Uyku Tulumları

Polarguard,Polarguard HV,Polarguard 3D,Hollofil II,MicroLoft,LiteLoft ve Primaloft bunlar sentetik dolgu malzemesi markalaridir. Sentetik dolgu malzemeli tulumlar kaz tüyüne göre daha agir ve hacimli olmalarina ragmen oldukça ucuzdurlar. En önemlisi siriksiklam olduklarinda dahi izalasyon özelligini önemli oranda kaybetmezler ve hizla kururlar. Pek çok kisi için pratik çözümdürler. Özellikle yeni microfiber dolgular(Polarguard 3D,MicroLoft,LiteLoft, Primaloft ) kaz tüyünün agirlik, eski hacmine dönme ve izalasyon gibi özelliklerine diger avantajlarini da kaybetmeden yaklasabilmektedirler. Asagida Polardguard 3D dolgulu sentetik bir tulum örnegi yer almaktadir.

"The Darkstar 3D is an expedition-quality sleeping bag utilizing Polarguard 3D insulation. This bag is at home whether alpine climbing or winter camping. "

Uyku Tulumunun Yapısal Özellikleri
Bütün fonksiyonel tulumlar dengelenmis yapidadir. Tulumlarin dis astarlarinin içinde dikili küçük bölmeler vardir. Bu bölmelerin içi kaz tüyü veya sentetik elyaf ile doldurulmustur. Bu sekilde insa edilmemis olsalardi iç dolgu malzemesi belli yerlerde birikir,bazi kisimlarda hiç olmazdi. Bu bölümler sentetik tulumlarda tabaka seklinde yerlestirilip üst kumasa dikilirler. Buradaki amaç dikis yerlerinden(stitching) ısı kaybini önlemektir. Ayrica fermuarlarin alt kisimlarindada izolasyon olmalıdır. Uyku tulumlarinda degisik sekilde planlanmis bölümleri asagida görebilirsiniz.

Uyku tulumu vücudunuza göre olmalıdır. Baslik tam olarak oturmalidir(mumya tipinde) . Vücud ısısi bas ve boyundan hizla kaybedilir. Baslik sayesinde yüzümüz disarda kalmak üzere tam anlamiyla kapatilir. Kis için tasarlanmis birçok tulumda ısı kaybini engellemek ve rahatlik için,ense altinda ve omuzlari çevreleyen, daralip gevsetilen bölüm mevcuttur. Bir kisminda iç cep ve fermuar altinda ısı kaybini önleyen uzun serit vardir. Tulum ayni zamanda hareket etmemiz içinde tasarlanmis olmalıdır ve uykuda bir tarafa döndügümüzde tulumda dönmelidir.

Uyku Tulumunda İç astar ve Dış yüzey Malzemeleri

DryLoft veya Gore-Tex dis yüzey

Dryloft yeni bir malzemedir ve özellikle kaz tüyü tulumlarda kullanilir. DryLoft Gore-Tex göre daha iyi nefes almasina ragmen onun kadar iyi bir su geçirmez degildir. Kaz tüyü-DryLoft tulumlar extreme soguk ve karli ortamlar için idealdir. Hafif ve sikisabilen tulumlardir ve dis astar boyunca terleyip içte kuru kalmayi sağlarlar. DryLoft tulumlar islak ortam için uygun degildirler. Eger amaciniz islak bir ortam ise seçeneginiz sentetik tulumlardan yana olmalıdır. Fakat suyun dondugu ortamlarda seçiminiz Kaztüyü-DryLoft tulumlar olmalıdır.

Microfiber dis yüzey
Microfiber naylon veya polyester dis yüzey malzemeleri bir çok kisi için DryLoft tulumlara iyi bir alternatiftirler. Çok ince lifler ile yapilan sik dokuma kumas suya karşı oldukça iyi direnç sağlar ve Gore-Tex ve DryLoft'tan daha iyi nefes alabilir.

İç astarlar
Naylon ve polyester astarlar vardir. Bazilari hafif ve bazilari ipeksidir. Burada en iyi tavsiye pamuk karisimlardan uzak durmaktir. Pamuk kadar nem emen malzeme azdir. Dogada bir uyku tulumundan istenecek en son sey astarinin islak kalmasidir. Rahat bir astar ararsak tüylendirilmis polyester (pamuklu kumasi andiran) astar en uygunudur.

Uyku Tulumunun Bakımı
Uzun zaman kullanmiyacaginiz tulumunuzu çantasinda katli halde birakmayiniz. Sikisik halde kalan tulumunuz eski hacmine ulasamadigi taktirde sizi sicak tutamiyacaktir. Yeriniz varsa en iyi çözüm, tulumu tavandan asagiya dogru asili birakmaktir. Islanan ve agirlasan tulumunuz olursa kaldirirken dikis yerlerinden yirtmadan kaldirmaya özen gösterin. Asiri sicaktan koruyarak yavas kurumasini saglayin. Tulumunuzu üretici firmanin önerisine göre temizleyin.

KAMP MALZEMELERİ Sırt ÇANTASI: Sırt Çantaları genel olarak destek ve tasiyici iskeleti,çantanin disinda ve içinde olmak üzere iki tipte imal edilirler. Iskeleti disarda olan çantalar,yükün agirligini omuz ve kalçalara insani yormaksizin dagitirlar. Bu çantalar ile agir yükleri arazide tasimamiz mümkündür. Bu çantalar esyalarimizi rahatça organize edebilecegimiz dis ilave bölmelere sahiptirler. Iskeleti içte olan çantalara nazaran, çanta ve Sırt arasinda havalandirma saglayan bosluga sahiptirler. Sırt ile çanta arasindaki bu bosluk rahatlik sağlar ve terlememizi önler. Bu olumlu yanlarina karşı,daha pahalidirlar ve çantanin gövdeden göreceli uzak durmasi zor tirmanislarda kisinin dengesini yitirmesine neden olur. Iskeleti içte olan çantalarda destegi, çantanin Sırtimiza gelen kisminda çanta kumasinin içine konmus aleminyum veya grafitten yapilmis yassi çubuklar sağlar. Bu Çantaların vücudumuza yapisik olmasi. çogunlukla dis ceplerinin olmamasi çantanin dengeli ve kolay manevra yapabilmesini sağlar. Bu çantalar özellikle dag aktivitelerine daha uygundur.

 

Iskeleti içte olan Sırt çantasi

Iskeleti disarda olan Sırt çantasi

Size Gerekli Çantanin Seçimi

1-Hacmine karar verin. Çantaların hacimleri litre veya cubic inches(cu. in. ) ölçülür. Örnegin küçük bir yürüyüste 15 lt bir çanta uygun iken,uzun süreli bir seyahat için 80+ lt bir çanta gerekebilir. Pek çok doga gezgini 50-80 lt çantalarla seyahatlerini yaparlar. Burada dikkat edilecek nokta sudur;orta boy bir çanta ile yapilabilecek bir aktivite için büyük bir çanta götürmek yanlistir. Herseyden önce çantanin kendi agirligi artmaktadir. Çanta büyük olunca gereksiz birçok malzeme çantaya doldurulmaktadir. Sonuçta bu çantayi saatler boyu biz tasiyacagimiz için, asiri agirlik çabuk yorulmamiza sebeb olacaktir.
2-Dizaynina dikkat edin.
Iyi bir çanta kolay organize edilebilir olmalıdır. Çabuk doldurulmali ve bosaltilabilmelidir. Elinizi çantaya attiginiz da aradiginizi çabucak ve diger malzemeleri karistirmadan bulabilmelisiniz. Örnegin uyku tulumunuzu çantanin altinda ayri fermuarli bir bölümde muhafaza ederken,molalarda giyeceginiz montunuza en üstte ayri bir bölümde ve hizla ulasabilmelisiniz. Çantanizin üzerinde bir çok malzemeyi bagliyacaginiz bantlari olmalıdır. Bir çantayi uzun yillar kullanacaginiza göre,dayanikli malzemeden yapilmis, omuz kayislari ve bel kayisi çantaya saglam ve dayanikli monte edilmis olmalıdır. (Uygun olmayan arazi kosullarinda çantanizin kayisinin kopmasi veya kumasinin yirtilmasi en son isteyeceginiz sey olacaktir. ) Asagida örnek olarak, bir çantada dikkat edilecek hususlar yer almaktadir.

 

A. Dayaniklilik. (Cordura 500D) Sivri cisimlere ve suya dayanikli.

B. Agirliga göre ayarlanabilir kayislar.

C. Yumusak malzeme ile doldurulmus Sırt.

D. Çantanin 30 cm üstüne kadar örten kapak.

E. Kürek için cep.

F. Tepede extra giysiler için cep.

G. Kadinlar ve farkli vücud tipleri için ayarli omuz kayislari.

H. Agir ve zor kosullara uygun fermuarlar.

I. Kötü kullanima karşı takviyeli taban.

 

J. Su içmek için baglanti.

K. Çesitli su torbalarina uyan cep.

L. Birçok seyin baglanabilmesi için yer.

 

3-Çantanin size uygun oldugundan emin olun.
Çantanin vücudunuza uygun olmasi en önemli noktadir. Çantanizi daima içine agirlik koyarak deneyin. 10-15 kg bir agirlikla omuz kayislarini ve bel baglantisini kontrol edin. Almadan önce birçok çantayi test edin. Çantanin vücudunuzun sekline ve gövde boyunuza uydugundan emin olun. Kalça kayisi(kemeri) çantanin en önemli kismidir. Bu bel kayisi çantanin agirliginin büyük kismini vücuda dagitir. Aslinda bir çanta omuzlar ile degil kalça üstünde tasinir. Bu kisim rahat ve uymus olmalıdır. Omuz kayislari rahat ve kolay ayarlanabilir olmalıdır. Gövde boyu,omuzlar ile kalça kemigi arasindaki mesafedir. (Boyundaki 7. omur ile kalça kemigine enyakin 17. omur arasindaki mesafe) Çanta bu mesafeye iyi oturmalidir. Pek çok üretici bu mesafeyi söyle siniflamistir. 38 cm Small size. 38-43 cm Medium size. 43 cm ve üzeri Large size dir.

4-Çantanin fiyati.
Piyasada yerli ve yabanci marka olarak birçok çanta vardir. Bugün yabanci marka kalitesinde yerli çantalar üretilmektedir ve fiatlari daha uygundur. Kararinizi mutlaka pahali bir çanta için vermeden önce seçenekleri iyi incelemek gereklidir.

Sırt Çantanizi Doldururken Dikkat Edeceginiz Noktalar Sırt çantanizi hiçbir zaman düzensiz doldurmayiniz. Ayni amaç için kullanilacak malzemeleri küçük torbalara koydugunuz taktirde çantaniz düzenli olacaktir. Bu torbalari çantanin içine, asagida örnegini gördügünüz sekilde yerlestirirseniz yolda veya geceleme esnasinda kamp yerinde büyük bir daginikliktan kurtulursunuz. Basit birsey için dahi tüm çantayi bosaltmak zorunda kalmazsiniz.

Çantanızın Bakımı
Çantanızı gezi dönüsünde daima temiz ve kuru birakin. Çanta nemli kaldigi taktirde lekeler olusabilecek, hatta çürüyebilecektir.

Çesitli Amaçlar Için Yapilmis Sırt Çantaları

Günlük veya Kisa Gezi İçin Çantalar

Uzun Geziler ve Expedition Için Çantaları

 

KAMP MALZEMELERİ VE KAMP İÇİN ÇESITLI MALZEMELER

Gezi ve kamplarda birçok malzemeye ihtiyaç duyariz. Seçecegimiz malzemeler dayanikli,hafif,az yer kaplayan ve kullanisli olmalıdır. Kamplarimizin keyifli geçmesini saglayan önemli etkenlerden biride yeterli ve lezzetli yemeklerin kamplarda hazirlanabilmesidir. Her kampçinin güzel yemek pisirmesini bilmesi gereklidir. En basit bir çorba dahi kivaminda yapilmadiginda onu içmek eziyete dönüsmektedir.

Pratik tasimasi kolay lezzetli yemek tariflerini ögrenmemiz gereklidir. Hatta bu yemeklere dogadan katacagimiz bitki ve meyvalar onlari enfes ziyafetlere dönüstürebilir. Bu yemekleri yanimizda tasiyacagimiz bir ocakta pisirmemiz bizlere zaman kazandiracagi gibi odun toplayip ates yakmamiz her zaman bir yangin tehlikesini beraberinde getirecektir. Portatif bir ocagin avantajlari sayilamiyacak kadar çoktur. Bu mukabil bir kamp atesinin tadi,atesin çitirtisi,kokusu,dumani,insanlarin yüzlerinde dans eden alevlerin isiltisi. Bunlarin hepsi bir çogumuzun belleklerine kazinmis anilardadir. Ancak bir doga gezgini her hava sartinda yasamini dogada sürdürmekten zevk aldigi için yagan yagmur veya karda kamp atesi zevkini yasamamiz çok zordur. Bu açidan baktigimizda hepimizin çantasinin bir kösesinde bir ocak olmalıdır.

Ocak Çesitleri

Esbit
Küçük kati alkol tabletleri yakan bu ocak rahatlikla çayimizi yapmamiza yetecektir. Cebe sigacak kadar küçüktür.

Ispirto Ocaklari
Çok basit bir ocaktir. Ispirtoyu yakacak bir fitili vardir. Isisi kuvvetlidir. Her sartta yanabilir. Tüm doga malzemeleri saticilarinda bulmak mümkündür.

Benzin Ocaklari
En verimli ocaklardir. Çok güçlüdürler. Ama herzaman bir sorun çikarirlar. Kullanimlari güçtür. Pahalidirlar. 1996 yilinin kasim ayinda Aladagda 3000 metrede kar tipisi altinda parlayan benzin ocagim az daha çadıri yakiyordu. Buna mukabil arkadaslarim bütangaz ocaklarinda kari eritmek için kivranirlarken ben üç kisiye yetecek kadar su elde etmistim.

Bütangaz Ocaklari
Çok pratik bir ocaktir. Kuytu bir kösede her yemegi pisirirsiniz. Yakitini bulmak çok kolaydir. Ayrica çok ucuzdurlar. 1994 kisinda Uludag'da kamp yaptigimiz sira havanin çok soguk olmasi nedeniyle randimansiz yandigindan ise yaramaz hale geldi. Bu ocaga güvenerek gelmis olsaydik aç kalacaktik.
Size kullandigim iki benzin ocagini tanitmak isterim.
Markasi Coleman-Peak biraz agirca olmasina karşı çok güçlü. Yanma gücü 8500 BTUH ve doluyken 1saat onbes dakika yanabiliyor.

Coleman-Peak

Ikinci ocagimin markasi MSR Whissper Lite International. Çok güçlü ve hafif bir ocak. Bir SIGG marka siseyi benzin dolu olarak tasiyorum. Deposuz halde iken 400 gr geliyor ve küçük bir torbanin içine sigiyor. Benzin borusunun içinde yer alan çelik bir tel,tikanmayi açiyor. Ekstra alinan katlanabilir metal ped ile karin üzerinde dahi kurulabiliyor.

MSR Whissper Lite

Bütangazlı ocağım.

Aydinlatmada kullanilan Coleman marka mum muhafazasi ile çesitli isitmalarda kullanilan jel halinde iki yakit.

Su meselesine gelince,içecek ve kullanma suyumuzu temin etmemiz ve tasimamiz gerektiginden bir kaba ihtiyacimiz olacaktir. Kullandigim SIGG marka sisenin ayrica suyun donmasini engelleyen bir dis muhafazasida var. Ikiye katlanmis duran MSR marka su kabi esnek yapisi nedeniyle çantanin her yerine girebilir. Bir tarafinda olan metal delikten bir yere asildiginda diger ucunda yer alan açilip kapanan küçük musluk sayesinde bulasik dahil her türlü yikamada çok kullanisli.

SIGG ve MSR Su Kaplari

Süphe ettigimiz su kaynaklarini kullanmak zorunda kaldigimizda MSR marka su filiresi 0. 3 mikrondan büyük protozoa gibi bakterileri,bazi kimyasal maddeleri ve bazi böcek ilaçlarini filitre edebilir.

MSR Su Filitresi

CAMP ART marka tencere seti birbiri içine yerlestirilmis,bir tava,iki tencere ve bir çaydanliktan olusmaktadir. Tümünün agirligi bir kilogram olup kendi torbasi içindedir.

Çesitli Bıçak ve Çakılar
Kamplarda birçok amaç için çesitli Bıçak veya çakiya ihtiyaç duyariz. Küçükten büyüge dogru çesitli Bıçak ve Çakılarım.

Victorinox Kampçı Çakısı

Çantada Çaki disinda Isaret aynasi,Yardim Isaretleri,Igne seti,Biley Tasi,Mini El Lambasi,Pusula,Kalem-Kagit,Çengelli Igneler yer almaktadir.

Victorinox Kampçi Çakisi Survival Kiti Ile Birlikte

Victorinox Alet Çakisi Açik Görünümü

Victorinox Alet Çakisi Kapali Görünümde Ve Muhafazası

Küçük ve pratik bir kampçi bıçağı.

 

 

 

 

 

çadır SEÇİMİ VE KURULMASI

çadır çadır seçiminde iki nokta önemlidir. Birincisi bizleri yagmur,rüzgar ve kardan korumalidir. Ikincisi çesitli isi derecelerinde konfor saglamalidir. Hatali seçilen bir çadır dogadaki yasaminizi çekilmez duruma getirebilir. Özellikle dagda bu hata yasaminiza mal olabilir. çadırimizi seçerken dayanikliligini,ölçülerini ve dizaynina dikkat etmeliyiz. Örnegin klasik üçgen çadırlar kuvvetli rüzgarda esnek olmadiklari ve aerodinamik yapida olmadiklari için dayaniksizdirlar. Kubbe(dome) çadırlar esnek bir yapida olduklari için ve dizayn olarak üçgen çadırlar gibi köseli ve düz bir yapi sergilemediklerinden dolayi rüzgara direnç göstermezler ve kuvvetli rüzgarlara dayanirlar.

 

çadır SEÇİMİNDE İZLENECEK YOL

1-çadır Boyutu.
Çok çesitli boylarda üretilmektedirler. Yapilan etkinlilere ve kaç kisi ile bu etkinlikleri yaptigimizi göz önüne aldigimizda orta boy ( 2 veya 3 kisilik ) çadırlar uygundur. Yeterince hafif olup seyahatlerde diger üyeler ile paylasmaya uygun hacim sağlarlar.

2-Hava Sartlarindan Korumasi ve Havalandirmasi.
Ilik havalarda kullanilmak için yapilan çadırlar hafiftirler,havalandirma için bir çok panel ihtiva ederler. Çok fazla hava korumasi olmadigi için yagmur,rüzgar ve kar sansinin az oldugu ortamlar için elverislidirler. Genelde kullanilan Sırtta tasinan çadırlar iyi havalandirmali ve kar disindaki hava sartlarina karşı koyabilecek yapidadirlar(Bazi çadırlar extrem olmayan kis sartlarina göre dizayn edildikleri için dört mevsim kullanilabilirler) . Doga gezgininin gece molalarinda dinlenmesini sağlarlar. Yumusak iklim çadırlarina göre daha agirdirlar. Dagci çadırlari ise soguk rüzgarlara ve kis sartlarina göre dizayn edilmislerdir. Hava sartlarindan korunmali,güçlü direk (pole) yapili ve güçlü rüzgarlar için düsük profillidirler. Genel çadırlara göre daha düsük nefes almali olmalarina karşın daha iyi su ve hava korunmalidirlar. Tamamen özel sartlara göre üretilmislerdir.

3-Dogru Dizaynin Seçimi.
Çok çesitleri vardir. Asagida bahsedilen noktalari göz önüne alarak dogru seçimi yapmaya çalisalim.
Kullanilabilecek alan
Mümkün oldugu kadar elverisli boslugu olmalıdır. çadır duvarinin açisi ve yatacagimiz zeminin sekli,kullanim alanini artiran yan antreler(Bagaj) çadır seçimsinde çok önemlidir. Bu alti kaplamasiz alan(Antre veya bagaj), yasam alani disindaki antre iç mekanda gereksiz malzemeyi koymamizi sağlar. Dondurucu isilar disinda çamurlu ayakkabilari disarda ama muhafaza altinda tutmamiza olanak sagladigi gibi, rüzgardan ve yagmurdan korunmali alan saglayarak mutfak olarak kullanmamiza imkan verirler. Konforumuza imkan veren bu alanlar çok gerekli ve çok kullanislidir.

Profil
Yüksek profilli çadırlar yüksek bir tavan ve içerde rahat bir manevra sahasi sunarlar. Fakat bu yapi sert ve hizli rüzgarlarda dezavantaj sağlar. Düsük profilli çadırlar sikisiktir ama sert havalarda avantajli olurlar.

çadır yapisinin destekleri
Direkler(pole) çadıri ayakta tutarlar,bir nevi iskelet görevi görürler ve daha etkili bir yasam alani sağlarlar. Fakat fazla direk çadırın montaj süresini uzatir,daha fazla parça olur ve daha agirdirlar . Buna karşın dagci çadırlarinin saglam olmasi en önemli etken oldugundan çok direkli çadırlar bu amaç için tercih edilmelidir. Direkler genellikle aleminyumdan,bazen fiberglassdan yapilirlar. Aleminyum direklerin çok çesidi vardir. Iyi aleminyum direk Easton marka 7000 serisinden üzeri eloksalli,esnek fakat saglam olmalıdır. Borular birbirine tam oturmali ve montaj kolayligi saglamak için birbirlerine esnek baglarla bagli olmalıdırlar.

çadırın gergisi
Saglam baglanmis ve gerilmis bir çadır rüzgara dirençlidir. Sessizdir,rüzgarda ses(less flapping) yapmaz.
çadırın girisleri
çadırın kapilari kolay açilip,kapanabilmeli;giris ve çikis kolay olmalıdır. Çoklu kapi, giris çikis kolayligi ve iyi havalandirma imkani verir. Yukaridan asagiya dogru açilan, çift plastik fermuarli(donmaya karşı) kapilar yukaridan gerektigi kadar açilarak giris çikislarda yagmur ve karin içeri girmesine engel olurlar. Ayrica birçok modelde kapilarda ayrica çift fermuarli tül bulunur. Uygun hava sartlarinda kapilar tamamen açilip baglandiklarinda bu tül kapilar sivrisinek ve böceklerden arinmis,mükemmel havalandirma olanagi sağlarlar.

4-Amaç-Fiat İliskisi
Hangi amaç için çadır aldigimiz önemlidir. Eger deniz kiyisinda yaz tatilimizi geçirmek için bir çadır ariyorsak,extrem sartlar için dizayn edilmis bir çadır almamiz gereksiz ve amaç disidir. Yaptigimiz etkinlikleri dikkate alarak amacimiza en uygun çadıri seçmeliyiz. Pahali çadır iyidir düsüncesi her çadır seçimi için dogru degildir.

5-Diger Özellikler.
Agirligi,Kolay kurulmasi,Extra antresi(bagaji), Duvar cepleri,Iyi Havalandirmasi eger çadır çift katli dagci çadıri ise iç katinin nefes alabilir özellikte olmasi, Fermuarlarinin Kalitesi,Zeminin eksiz olmasi(su almaya karşı), çadırın Rengi,Dikis yerlerinin izalasyonu çadır seçiminde önemli özelliklerdir.

 

ÇEŞİTLİ ÇADIR TİPLERİ

Üçgen çadırlar
Klasik üçgen çadırlarin,direklerini takar takmaz gerdirmeden
ayaga kalkamamasi,seklinden ötürü rüzgar direncinin yüksek olmasi,
mevcut hacmi yeterince rantabl kullanamamasi nedeniyle
modern kubbe çadırlar karşısinda avantajlarini yitirmislerdir.
Geçmis dönemlerde popüler olmalarina karşın bugün
doga gezilerinde kullanilmalari güçtür.

Dome(Kubbe) çadırlar
Üçgen çadırlarin yerlerini almislardir. Kurulmalari çok kolaydir. Görünümleri yarim küre seklindedir. . Görece hafiftirler. Rüzgara dayaniklidirlar. Kar biriktirmezler. Kurar kurmaz gerdirmeden ayakta durabilirler(Free Standing) . Bu nedenle etraflarinda takilmadan gezinebilirsiniz. Yattiginiz egimi begenmezseniz hemen baska bir yere alabilirsiniz.

Tünel çadırlar Genellikle üç çember iskeleti olusturur ve Tünelin bir ucu giris yeridir. Dizayndan ötürü rüzgar yönü çadır kurulmadan önce hesaplanmalidir. Hemen ayakta duramazlar fakat saglam çadırlardir. Tek kisilik modelleri ideal doga gezgini çadıridir.

Geodesic Kubbe çadırlar Güçlü çadırlardir. Kurulmalari ve indirilmeleri kolaydir. Ilave çapraz kilit direkler bu çadırlari basit kubbe çadırlara nazaran daha güçlü ve emniyetli yapar. Ayrica bu ilave direkler tente kumasini gergin tutar. Kar ve rüzgara çok dayaniklidirlar.

 

çadırIMIZI NEREYE VE nasıl KURMALIYIZ?

Kamp Yeri Seçimi

Kamp yeri seçimi deneyim gerektirir. Bu deneyimi dogada kalma sürenizi artirdikça ögrenirsiniz. Bu ögrenme sürecinde bazi ana kurallar vardir ki önceden mutlaka bilinmeleri gereklidir. Öncelikle dogada yapacagimiz geziye yola çikmadan önce, yapmamiz gereken hazirliklari bilmeliyiz. Bu hazirliklari özetlersek,
-Gidecegimiz yeri önceden planlamaliyiz.
-Bu yer hakkinda bilgi toplamaliyiz.
-Bu yere ait mümkünse topographical bir haritasini edinmeliyiz. Bu mümkün degilse en etrafli bölge haritasinda gidecegimiz yeri belirlemeliyiz. Harita üzerinde yapacagimiz çalisma, bölgeye ulastigimizda haritayi hafizamizda canlandirmamizi kolaylastiracaktir.
-Yola çikmadan bir haftadan önceden baslayarak hava durumunu takip ederek,olusabilecek degisiklikleri önceden bilmeliyiz.
-Bölgeye ulasim vasitalarini,yer durumlarini önceden planlamaliyiz.
-Gida ikmalini son dakikaya ve bölgeden temine birakmamaliyiz.
-Ekipteki üyelerin getirecegi malzemeleri yola çikmadan kisa bir süre önce denetlemeliyiz.
-Her durum için önceden acil bir plan hazirlamaliyiz.
Kamp kurmayi tasarladigimiz bölgeye ulastigimizda gece olmadan kamp yerini seçmeliyiz. Öncelikle mümkünse su kenarina yakin,zemini taslik olmayan çadırimizi rahatça oturtabilecegimiz bir alan bulmaliyiz. Yer seçiminde kesinlikle kuru dahi olsalar nehir ve dere yataklari tercih edilmemelidir. Bizden uzak, yüksek yerlere yagan yagmurlar kisa sürede sel haline alarak su yatagini doldurabilir. Yine bu yer, kis mevsiminde çigin düsebilecegi yamaç kenarlari olmamalidir. Çürümüs agaç gövdeleri yakinina çadır kurmamaliyiz. Çikabilecek sert bir rüzgar bu ölü gövdeyi çadırın üstüne düsürebilir. çadırimizdan yüksek olmayan hiçbir yükseltinin yer almadigi düz alanlar firtinali havalarda çadırimiza yildirim düsme ihtimalini attirirlar. Seçecegimiz yer vahsi hayvanlarin su içmeye geldikleri yol üzerinde yer almamalidir. Su kenarinda isek biraktiklari izlerden bunu anliyabiliriz. Yaz mevsiminde daglik arazilerde gece ve gündüz arasindaki isi farki kayaliklari çatlatarak tas yagmurlarina neden olurlar. Bu nedenle yer seçiminde bu konuda dikkatli olmaliyiz. çadır kurmaya karar verirken rüzgari dikkate alarak mümkün oldugu kadar rüzgardan korunmus bölgeyi tercih etmeliyiz.
Yer hakkinda karara vardiktan sonra zemin tas,dal gibi parçalardan tamamen temizlenmelidir. Bu parçalar temizlenmez ise çadırimizin zeminini kesebilirler ve bu taslar ayrica yattigimizda çok rahatsizlik verirler. (çadırimizin alt zemini kadar plastik brandayi kenarlarini katlayarak diktirirsek çadırın altina konan bu parça çadırimizin zeminin ömrünü artiracaktir. )

çadır altina serilecek plastik hafif örtü

çadırın Kurulmasi

çadır torbasi içinde çadırimiz,direkleri ve kaziklar yer alir. Öncelikle direkleri dogru sekilde geçirerek birbirlerine eklemeliyiz. Kubbe çadırlarda direkler içine konan lastikler hangi diregin nereye geçecegini bize gösterir. Bu sekilde direklerimizi sasirmadan kurup toplayabiliriz. Bu lastikler direklerin dagilip kaybolmalarinida önler. çadır direkleri çadırimizin yapisina göre,ya dis tentemizin üzerindeki kumas borulara yada iç tentemizin üzerindeki kumas veya plastik halkalara geçirilir(Bkz. Sekil 1 ) . Son yillarda üretilen çadırlarin bir kisminda direklerden çadır seklinde iskeleti öncelikle kurup,daha sonra uzun bir lastik bagla çadırimizin üzerindeki deliklerden geçirilerek çadır direge monte edilir(Bkz. Sekil 2 ) .

çadırıniz üst tentedeki kumas borulardan olusan yapida ise direkleri bu borulara geçirirken çok dikkatli olmalisiniz. çadırınizi yere sabitlemeden koyun,sonra birbirine geçmis diregi kumas borunun ucuna geçirin,dikkat edeceginiz husus diregi boru içinde ileriye dogru itmemektir. Boruyu sabit tutup kumasi boru üzerine çekmektir,bu sekilde devam ettiginizde kumas boru direk üzerinde elinizin önünde büzüsmeye ve toplanmaya basliyacaktir. Bu sikisma artmaya basladiginda bu büzük kismi diregin diger ucuna dogru kaydirmalisiniz. Bu noktada dikkat edilecek husus direk parçalarinin birbirinden ayrilmamasidir. Eger ayrilirlar ve siz kumas borunun içinde birlestirmeye kalkarsaniz,ince kumas iki boru arasina kistirilip yirtilacaktir tersi diregi kubbe biçimli kumas boru üzerinde ileriye itmeye kalkar ve zorlarsaniz direk kumasi delecektir. . Basit kubbe çadırlarin çogunda iki direk vardir. Her iki boruyu da bu sekilde geçirdigimizde görecegimiz görüntü,yere yatik bir çadır ve bunun üstünde arti seklinde duran borulardan geçmis iki direktir. Simdi çadırimizi ayaga kaldirabiliriz. Direklerin her birinin ucunu köselerdeki yerlerine oturtuktan sonra sirayla direklerin diger uçlarini çadırın diger köselerindeki yuvalara oturtmaliyiz. Bu islem sirasinda direkler yarim daire seklini alacaktir. direklerin takilmasindan sonra çadırimiz ayaga kalkmis olacaktir. Bundan sonra çadırimizi istedigimiz yere koyup,dört köseden yere tutturup;kaziklar ile iplerinden gerdirmek gerekmektedir. çadır ile seyahatlere giderken çadırimizin tamir setini mutlaka yanimizda bulundurmaliyiz. Bu malzemeleri çadırimizi satan firmadan temin edebiliriz.

çadıri kurdugumuz yerde bir kamp atesi yakma zorunlulugumuz var ise,normal ates yakma tedbirleri disinda bu yerde yakilan atesin kivilcimlarinin çadırimiza ulasmiyacagina emin olmaliyiz. Ates yaktigimiz bu yer rüzgar yönü ile çadırimiz arasinda olmamalidir. Yoksa çikan dumanlar çadırimizin içine dolacaktir.

 

 

 

IZ SÜRMEK ÇEVRENIN GÖZLENMESI Insanin dogayi taniyabilmesi için iyi bir gözlemci olmasi gereklidir. Medeniyet bizleri tekdüze bir yasam içinde tutsak etmistir. Insanlar kendi dert ve problemleri ile bogusurken yaninda duran bir kisiye,önünden her gün geçtigi sokak ve caddelere dikkat etmemektedirler. Ayni cadde üzerinde yillardir asili olan bir panoyu yillar sonra farkedip bunun yeni kondugunu zanneden nice insan vardir. Bu durum, bakipta görmemekten kaynaklanmaktadir
. Izcilere birçok dikkat gelistirme programi uygulamistik. Bu egitimlerden birinde bir oyunun amaci bir mekanda yanimizda duran tanimadigimiz bir insanin meslegini tahmin etme oyunuydu. Izciler o kisiyi belli etmeden ve rahatsizlik vermeden incelerler ve bir sonuç çikarmaya ugrasirlardi. Kiyafeti, Ayakkabilari,Elleri (Yapilan mesleklerin bir çogunu ellerden anlamak mümkündür. Bir Ingiltere seyahatimde havaalani kontrol görevlisinin insanlarin ellerini incelediklerini farketmistim. ) Saç ve sakallari o kisi hakkinda bir çok ipucu verir. Bu uygulamada izcilerin iyi gözlemci olmalari ve çevrelerine dikkat etmeleri ögretilirdi. Yine benzer bir çalismada izcilerin bir bina içinde oklari takip ederek bir odaya toplanmalari saglandiktan sonra,izcilere tek tek sorular yöneltirdik. Bu sorularda o odaya gelinceye kadar kaç basamak çiktiklari,kaç kere saga veya sola döndükleri,girdikleri odanin kapisinda herhangi bir tabela olup olmadigi varsa ne yazili oldugu,girdikleri odanin kaç penceresi oldugu gibi dikkati gelistiren uygulamalar yapardik. Tüm Istanbul'u kapsayan ve ildeki izcilerin belli sayida gruplar halindeki katildigi büyük yarismalarda her izci grubuna Istanbul'dan çekilmis fotograflar dagitarak belli bir süre içinde o yeri bulmalarini isterdik.

KONSANTRE OLMA
Dikkat gelistirme uygulamalarinda Kim's Game isimli çalismada önemli bir yer tutar. Bu uygulamada egitim alan kisinin önüne üstü örtülü olan 20 degisik obje konur. Örtü açilir ve 1 dakika beklenir ve tekrar üstü kapatilir. Ögrenciden bu 20 objeyi tanimlanmasi istenir. Bu çalismalarda objelerinin kondugu arka plan degistirilerek uygulama zorlastirilir. Çalismalar ilerledikçe ögrencilerden objelerin konumlari,renkleri,üzerlerinde yazi varsa ne yazdigi?,bir anahtarin renginden-markasina-dis sayisina kadar farkli bilgileri bu bir dakika içinde gözlenmesi istenir.
Tüm bu uygulamalardaki amaç, insanlarin yanlizca dogada degil sehirde de duyularini kullanmasini ve keskinlestirmesini ögretmektir. Çevresine veya yaptigi bir ise konsantre olmayi,dikkatini bir noktaya toplamayi ögrenmemiz hayatimizin her safhasinda bize gereklidir. Okulumuzda,çalisma hayatimizda bize en gerekli olan bu egitimi almamiz gelisimimiz açisindan çok önemlidir.

BIR IZIN ARDINDA
Iz sürme, dogadaki yasamini sürdürmekte olan bir kisi için çok gerekli bir beceridir. Arazinin sekli ne olursa olsun,ister kumlu,ister toprak oradan geçmis bir canli mutlaka bir izini birakmistir. Belli bir egitimi almis yetismis bir kisi yeterli derecede konsantre oldugu taktirde,izini sürdügü canlinin iri veya zayif oldugunu,yorgun veya dinlenmis,disi veya erkek,agirlik tasiyip tasimadigini,rahat veya endiseli oldugunu,yarali veya saglikli oldugunu izlerinden anlamasi mümkündür.
Iz sürmeyi yanlizca dogada hayatta kalma,bir av hayvanini takip etme olarak algilamak yanlistir. Dogada gezilere giden birçok insan kaybolmaktadir. Kayboldugunda bir insanin yeri ancak izi izlenerek bulunabilir.

EGITIMIN YÖNTEMLERI
Sehirde ve dogada dikkati gelistirmek için yapacagimiz çalismalar sayesinde iz sürmeyi ögrenmemiz kolaylasacaktir. Bu bölümde izciler ile yaptigimiz çalismalari anlatmamdaki gaye, tanidigim birçok izcinin çok iyi iz sürdügünü ve bu yeteneklerinin aldiklari egitim sonucu oldugunu bilmemden kaynaklanmaktadir. Yukarida anlattigim gibi dikkatini sehirde odaklamayi ögrenen izcilere dogada ilk olarak belli renkte küçük kagit parçalarini takip etmeyi ögretiyorduk. Kolay görülebilmesi için bu kagitlar beyaz renkte seçilirdi. Egitimin daha sonraki safhalarinda beyazdan daha koyu renklere geçilirdi. Egitimde önden giden bir kisi bu kagitlari belli bir rotada ve aralikta birakir,arkadan takip eden ana gruptakilerin nereye gittigini bilmedikleri öndeki kisiyi bulmalari ve bu kagitlari takip edip toplayarak o kisiyi pesinden takip etmesi istenirdi. Oyun sonunda en fazla kagidi bulup toplayan izci ödüllendirilirdi. Eger grup daha önce tespit edilmis ve bilmedikleri noktaya kagit takip ederek ulasmissa veya öndeki kisiyi yakalamislarsa egitim basarili geçmis kabul edilirdi. Baska bir gün egitimin ikinci safhasinda birakilan kagitlar arasindaki mesafe artirilir,is zorlastirilirdi. Iz sürenler iki kagit arasindaki boslugu yerdeki izleri inceleyerek kapatmaya çalisirlardi. Üçüncü safhada kagit birakilmaz sik konulan teknik iz isaretleri olarak adlandirdigimiz isaretleri koyardik. Bu isaretler dogada bulacagimiz odun,tas parçalarini çesitli sekilde üstüste veya yanyana konmasiyla olusturulurdu. Otluk alanlarda bir demet otun beraberce koparmadan uçlarindan dügümlenmesi,bir agacin gövdesine konan bir isaret giden kisinin oradan geçtigini anlamamizi sağlardi. Uzun süren bu egitimler sonucunda iz sürenlerin gözlemleri keskinlesir,dogada olmamasi gereken isaretleri(üç küçük tasin üstüste durmasi gibi) bulurlardi. Bu egitimlerde net olan bir ayak izinin alçi kalibi alinir. Sonraki oda çalismalarinda bu iz kalibi incelenerek asli ile karşılastirilirdi. Zaman içinde mevsimlere göre izlerin kuruma,bozulma dagilmalari gözlenir,izin yasi saptanmaya çalisilirdi.

IZ TANIMANIN GÜNCELLIGI
Günümüzde birçok gelismis ülkede resmi olarak kurulmus arama ve kurtarma timlerinin aldiklari egitimler arasinda basta gelen iz sürme egitimi, özel kuruluslarca arzu edenlere hafta sonu kurslari seklinde verilmektedir. Bu yazida uzun ve sabir isteyen bir çalismayi gerektiren iz sürme tekniklerini,hayvan izlerini tanimayi,izin yasinin tanimlanmasindaki etkenleri özetleyerek anlatmaya çalisacagim. Unutulmamasi gereken bu egitimlerin dogada uygulanmadikça ögrenilmesinin imkansiz oldugu gerçegidir.
365 Gün adli ani-romanda Vietnamdaki Amerikan askerlerinin cöngüldeki yasami anlatilmaktadir.
"_Mesele bir takim seyleri bilmekte degil,bir takim duygulara sahip olmakta. Tipki izleme hareketinda oldugu gibi. Bir cöngül içinde yapayanliz kaldiginiz taktirde,kendi güçlerinizden baska bir dayanaginiz olmadigi zaman,bu duygular ve sezgilerden baska yardimciniz var midir?Baska tek bir kisi yoktur size yardim edecek. Eger bu duygu ve sezgi güçlerinizi iyi kullanirsaniz,bir iz bulabilirsiniz. Onlarin sadece kaç kisi olduklarini,ne dereceye kadar ileri gidebileceklerini,karahgahlarinin yakinda olup olmadigini,ellerinde hangi silahlar bulundugunu tahmin edebilirsiniz.
_Yürüyüs sirasinda mola verdikleri zaman silahlarinin yerde biraktigi izlerden,ne tip silahlar tasidiklarini anlayabilirsiniz. Ayak Izlerini inceleyerek,zinde insanlar olarak mi,yorgun ve bitkin insanlar mi olduklarini anliyabilirsin,çünkü yorgun ve bitkin insanlar ayaklarini süreyerek yürürler. Suraya buraya attiklari seyler size ip ucu verir. Eger bir konaklama üssüne yakinsalar yiyeceklerin tamamıni bitirmeden firlatip atarlar. Eger agaçlarin dallari omuz hizasindan kirilmissa,silahlarini ellerinde dik tutarak geçmislerdir. Yani hücuma maruz kalabileceklerini düsünerek geçmislerdir. Eger agaç dallari hiç kiril mamissa,silahlarini ellerinde gevsek gevsek sallayarak geçmislerdir. 365 gün sayfa 312 ".

 

 

 

HAVANIN HABERCILERI BULUT SISTEMI BULUTLAR

Farkli bulut formasyonlarinin ne anlama geldigini anlayabilirseniz,kendinizi koruyabilecek önlemi alabilirsiniz.

HAVANIN HABERCILERI BULUT SISTEMI

BULUTLAR
Farkli bulut formasyonlarinin ne anlama geldigini anlayabilirseniz,kendinizi koruyabilecek önlemi alabilirsiniz.

SIRUS BULUTLARI
Sirus bulutlari yerden yüksek bulutlardir. Düzensiz çizgiler ve buklelere benzerler. Yeryüzünün 6 km veya daha yükseklerinde yer alirlar ve genellikle güzel havaya isaret ederler. Soguk iklimlerde, kuzeyden sürekli esen rüzgarlar ile birlikte olustuklarinda gelen kar firtinasinin habercileridirler.

KÜMÜLÜS BULUTLARI
Kümülüs bulutları tüy gibi, beyaz. kümeler halinde görünürler. Bu bulutlar sirus bulutlarının oldukça asagilarinda yer alirlar ve sikça iyi havaya isaret ederler. Günesli bir günün ortasinda yere yakin büyük pamuk yiginlari seklinde görünmeye meyillidirler. Günün ilerleyen saatlerinde atmosferde büyümeye ve yükselmeye basliyabilirler ve bir dag bulutu gibi birikmeye baslarlarsa, bunlar firtinaya dönüsebilir.

STRATUS BULUTLARI
Stratus bulutlari çok alçak,gri bulutlardir. Sik olarak bütün gökyüzünü ince gri bir tabaka halinde kaplarlar. Bu bulutlarinin genellikle anlami yagmurdur.

NIMBUS BULUTLARI
Nimbus bulutları tekbiçimli bir grilikle, tüm gökyüzünü tam olarak kapatan bulutlardır.

CUMULONIMBUS BULUTLARI
Cumulonimbus bulutları bir kümülüs bulutunun kuvvetlenmesi ve çok yükseklere çıkması sonucu olusur. Sekli bir demirci örsünü andirir. Eger yönünüz bulutun gidis yönüne dogru ise, gök gürültülü bir firtinaya gireceginizi bekleyebilirsiniz.

CIRROSTRATUS BULUTLARI
Stratus bulutlarından yüksekte ve sirus bulutlarindan daha koyudurlar. Gökyüzünü birbirine oldukça benzer sekilde kaplarlar. Bu bulutlar iyi havanin isaretidirler.

CIRROCUMULUS BULUTLARI
Cirrocumulus bulutlari küçük,beyaz ve yuvarlak sekilli yüksek irtifada bulanan bulutlardir. Iyi havanin habercisidirler.

SCUDS
Duman gibi seyrek hizli hareket eden bulutlardir. Gelen rüzgarin yönünü gösterirler.

 

 

 

HARITA BILGISI VE YÖN BULMA

Yeryüzünün bir parçasinin yukardan kusbakisi görünümünün matematik yöntemlerle küçültülerek ve üzerine özel isaretler koyarak bir düzlem üzerine çizilmis sekline HARITA deriz. Haritalarin kolay ve anlasilir olabilmesi için en gerekli ayrintilara yer verilir. Harita üzerindeki iki nokta arasindaki uzunlugun,arazide ayni iki noktanin arasindaki ölçülen yatay mesafesine olan oranini ÖLÇEK olarak adlandiririz. Haritalarin alt köselerinde hangi ölçekte yapildiklarini gösteren isaretler vardir(1:500000 - 1:250000 - 1:50000 - 1:25000 gibi) . Bir haritada bu ölçegin paydasinda yer alan rakam ne kadar büyük olursa haritanin ölçegi o kadar küçük olur. 1:50000 ölçekli bir harita üzerindeki 1 cm gerçekte 50000cm karşılik gelir(500m) . Bütün ölçekli haritalarda her bir kare 1 km2 dir.

 

HARITA YORUMLAMA Haritaya baktiginizda bölgeyi üçboyutlu zihninizde olusturabilmeniz en önemli noktadir. Bunu haritadaki yükselti çizgileri sayesinde yapabilirsiniz. Dagin bir yatay kesiti alinir. Çizgiler esit yükseltileri gösterir. Yükselti çizgilerinin sekli dagin veya tepenin seklini verir.

Yükselti çizgilerinin sekli dagin seklini verirken,yogunluklari egimi verir. Bir süre sonra haritaya baktiginizda arazinin resmini kafanizda olusturabilirsiniz. .

1. TEPE 2. VADI 3. Sırt 4. BOYUN 5. ÇÖKÜNTÜ 6. DERIN VADI 7. OVAYA BAGLANAN BURUN 8. UÇURUM 9. GEÇIT 10. DOLGU

 

P U S U L A

Yeryüzünde manyetik kuzeyi gösteren bir alettir. Birçok çesidi vardir. Bu bölümde dagcilar ve gezginler için kullanisli iki çesit pusula tanitilacaktir.

A-Silva Pusula

A-Cetvel
B-Hareket Yönü
C-Mesafe ölçmede kolaylik saglayan ölçekli cetvel
D-Seffaf yüzey
E-Hedef Açisi Okuma Çizgisi
F-Pusula Içindeki Kuzey-Güney Çizgileri
G-Pusula Açi Kadrani
H-Pusulanin Kuzey Ucu.

Seffaf olmasindan dolayi haritanin ölçegi ile ayni ölçekte olan cetvel ile mesafe ve açi ölçümü kolayligi sağlar ve çok hafiftir. Silva pusula ile sunlari yapabiliriz.
1-Harita üzerinde mesafe ölçme.
2-Kuzeyi Bulma
3-Haritayi kuzeye göre yerlestirme ve haritadan pusulaya hedef açisi bulma
4-Pusuladan haritaya hedef açisi alma.

1-Haritada mesafe bulma
1:25000 ölçekli bir haritada 1cm 25000 cm,250 m ve 0. 25 km dir. 1 mm ise 25 metredir. Haritadaki her kare 1 km2 dir.
2-Kuzeyi Bulma
Üç çesit kuzey vardir. Gerçek kuzey:Kuzey kutbunun oldugu kuzeydir. Harita Kuzeyi:Haritadaki kuzey ve güney çizgilerinin gösterdigi kuzeydir. Manyetik Kuzey:Pusula ignesinin gösterdigi kuzeydir. Manyetik kuzey bölgeden bölgeye degisiklik gösterir. Bu degisiklik haritalarda belirtilir.
3-Haritayi Yerlestirmek
Bulundugunuz yeri biliyor iseniz çevrenizdeki nehir,tepe,köprü gibi isaretlerin yönüne haritayi çevirmek suretiyle haritayi yönüne koyabiliriz. Ikinci yol olarak haritayi yere yayariz pusulanin kuzey oku ile haritanin kuzey oku ayni yöne gelene kadar haritayi çeviririz.
Haritadan Pusulaya Hedef Açisi Alma
Görüs mesafesinin az oldugu bir alanda haritadan hedef açisini bulup,pusulayi ayarlayarak pusula ile yola devam edilebilir. Haritayi yere koyun gideceginiz nokta ile bulundugunuz noktayi bir çizgi ile birlestirin. (Haritanin kuzey yönüne konmasi gerekli degildir. )

Pusulanin uzun kenari hedefi gösterecek çizgi üzerine yerlestirin. Pusulanin kuzey-güney çizgilerinin haritanin kuzey -güney çizgileri ile paralel olana kadar çevirin. Haritadaki X harfi le gösterilen çizgi(Kuzey-Güney Çizgisi) Pusula yuvasindaki Y çizgisine paralel olacaktir.

Hedef açisi okuma noktasindan hedef açisini okuyun. Pusula ignesi manyetik kuzeye saptigindan manyetik farki ekleyin veya çikarin. Avrupa ülkelerinde manyetik fark hedef açisina eklenir. Pusula yuvasinindaki degeri yeni degere göre degistirin.

Pusulayi haritadan kaldirin ve yere paralel tutun. Pusula yuvasinin kuzey-güney çizgileri ile pusula ignesinin kuzey-güney ignesi çakisincaya kadar kendi etrafinizda dönün.

Pusulanin hareket okunun yönü gideceginiz yöndür.

Bu islemler esnasinda açi hatasi yapmamaya dikkat etmelisiniz. Yapacaginiz küçük açi hatalari hedefinize ulasmada büyük hatalara neden olur. Asagidaki sekilde yapilan 10 derecelik hata 1000 metrede 100 metrelik sapmaya neden olmaktadir.

4-Pusuladan Haritaya Hedef Açisi Alma Bir zirveyi saptamak: Pusulayi yere paralel tutup,hareket yönü okunu zirveye dogru çevirin.

Pusulanin kuzey ignesi,pusula yuvasinin kuzey yönü ile çakisincaya kadar pusula yuvasini çevirin.

Hedef açisini okuyun ve manyetik farki bu degerden çikarin. Yeni degeri hedef açisi okuma çizgisine getirin.

B-Mercekli Pusula Farkli amaçlar için saglam ve dayanikli imal edilmislerdir. Hedef açisini, kapakta bulunan ince çelik tel ve açiyi okumaya yarayan mercek üzerinde bulunan yarik vasitasi ile(gez-göz-arpacik gibi) çok hassas ölçebiliriz.

Hedef açisi alırken asagidaki gibi tutulur.

Bir noktanin hedef açisini alma

Mercekli pusulanin açik ve kapali görünüsleri.

 

 

 

Hayatta Kalma Doğada Yaşam Giriş

Beklenmedik olaylar incelendiginde, yasam ile ölüm arasindaki o incecik farki yaratanlarin hayatta kaldigi görülmektedir. Ani olaylar karşısinda insanlarin büyük bir kismi donup kalkmakta ve gerekli reaksiyonu gösterememektedirler. Günümüzün modern yasaminda insanlar sürekli hareket halindedirler. Çesitli vasitalarla seyahat etmek normal bir yasam haline gelmistir. Yasam süprizlerle doludur. Hayatta beklenmedik bir anda ve degisik bir ortamda yasamamizi kurtarmak zorunda kalabiliriz. Bu an geldiginde hazir olanlar yasamini kurtarabilirler. Hayatta kalmanin en önemli kurallari; Panige kapilmamak,Olaylari hizli ve serinkanli degerlendirmek,Yasama azmine ve morale sahip olmak,Ilk zorlukta pes etmemek,Ve en önemlisi o an için gerekli bilgi ve beceriye sahip olmaktir

Olabilecek her olay için hayatta kalma teknigi ögrenmek pratik olarak mümkün degildir. Buradaki amaç, temel prensipleri ögrenerek bunlari farkli olaylara uyarlamak olacaktir. Hayatta kalmak için çekilen acinin,sürdürülen yasam kalitesinin ve harcanan zamanin önemi yoktur. Önemli olan yasami sürdürmektir. Yasam mücadelesinde düsmanlarimiz sirasiyla sunlardir.

SOGUK Yasam mücadelesinde düsünme ve hareket yetenegimizi kisitlayan ve kan akisini azaltarak uykuya yol açan çok tehlikeli ve ölümcül düsmandir.
SUSUZLUK Susuzlukta ayni soguk gibi düsünme yetenegimizi kisitlar. Mücadelemizi yok eder. Su kisitli oldugunda gida kesilmelidir. Sindirim gerekli suyun vücudtan kaybina yol açar.
AÇLIK Kilo kaybina,zayifliga,bas dönmesine ve idrak kaybina neden olur. Sogunun ve susuzlugun etkilerini artirir.
YORGUNLUK Uyusukluga ve disa dönük zihinsel zayifliga neden olur. Insani ümitsizlige iter. Dinlenme yasam mücadelesindeki kisi için çok önemlidir.
IÇ SIKINTISI Gerginlik ve depresyon hissi ve ilgi yokluguna neden olur. Kisi iç sikintisini yenmek için bir amaç edinmelidir.
YANLIZLIK Bu duygu insani umutsuz ve yardima muhtaç hale getirebilir. Bunu yenmek için birseylerle kendini oyalamalidir.
HÜSRAN Pozitif enerjinizi ve amacinizi aksi yöne çevirebilir. Bu duygunun olusmamasi için gerçekçi olmayan amaç pesinde kosmamak gerekir.

Amerikan Ordusu, hayatta kalmayi becerebilecek insanin niteliklerini söyle siralamaktadir.

US ARMY TIPS PERSONAL QUALITIES ESSENTIAL TO THE SUCCESSFUL OUTCOME OF A SURVIVAL SITUATION Yasam mücadelesinde kisisel beceriler insani basariya ulastirir.
The US Army knows from long experince what a person needs to get through a survival situation.
Amerikan Ordusu uzun tecrübeler neticesinde kisinin hayatta kalma mücadelesi durumunda neye ihtiyaci oldugunu bilmektedir.
-Ability to concentrate the mind. Düsüncelerine konsantre olabilmeli.

-Ability to improvise. Sorunlari çözebilmeli.

-Abilty to live with yourself. Kendinle yasama yetisi olmali.

-Abilty to adapt to a situation. Duruma adapte olabilmeli.

-Abilty to remain calm. Sakin kalabilmeli.

-Abilty to be optimistic, while at same time preparing for the worst. Iyimser ama ayni zamanda en kötüsüne hazir olabilmeli.

-Abilty to understand your own fears and worries and being able to deal with and overcome them. Kendi korku ve kaygilarini anliyabilmeli ve onlari yenerek üstesinden gelebilmeli.

PANIGE KAPILMAYIN !

Eger bir araba kazasi,uçaginizin düsmesi veya bir gemi kazasi geçirmis iseniz,kafaniz karismis durumda olacaktir. Belki yaralisiniz,belki çevreniz yarali ve ölü insanlarla dolu olabilir. Hatta korku içinde aci çekiyor olabilirsiniz.
IKI SEYI DÜSÜNMEYE GAYRET EDIN !
-Kaza yerini olabilecek bir yangin veya patlamaya tehlikesi için acele terkedin.
Tehlike disina çikinca orada kalin. En kötü sey bilmedigimiz arazide körlemesine gitmektir. Bunu sonucunda kaybolabilir veya yaralanabilirsiniz. Bunu yerine oturun ve panige kapilmayin ve sakince durumu analiz etmeye çalisin.

ACIL DURUM DEGERLENDIRMESI
Içinde oturup durumu düsünebileceginiz bir barinak bulun.
Çevrenize göz gezdirin. Dünyadaki her yerin kendine has izleri vardir.
Fiziksel durumunuzu gözden geçirin. Yaralimisiniz?Ilave giysiye,yiyecege ve suya ihtiyaciniz varmi?
Elinizde varsa malzemeyi degerlendirin. Hersey isinize yarayabilir.
Acele etmeyin. Bu yanlizca aklinizi daha karistirir. Hatta malzemelerinizi kaybedebilirsiniz.

 

 

 

BARINAK

Dogada yasam mücadelesinde insanin yagmurdan,kardan,rüzgardan ve günesten korunarak dinlenmesi gereklidir. Fiziksel iyi bir dinlenme,ruhsal yapimizida olumlu etkileyecek ve moralimizi yükseltecektir. Bulundugumuz çevre ve iklime göre içine girip korunacak bir barinagi insa etmeyi ögrenmemiz gereklidir. Barinagi, hangi etkenlerden korunmak istiyor isek ve kalacagimiz süre ne kadar ise ona göre hazirlamaliyiz. Barinagi hazirlamak için bulundugumuz ortamdaki metaryellerde çok önemlidir. Sonunda barinak bu metaryallerle insa edilecektir.

Öncelikle çevremizi dikkatle gözden geçirmeliyiz. Bulabilecegimiz bir magara,terkedilmis bir kulübe,dogal bir barinak bizi büyük bir enerji kaybindan kurtaracak ve zaman kazandiracaktir. Hazir bir barinak bulamaz isek,kuracagimiz yeri iyi seçmeliyiz. Bu yer rüzgarin estigi tepe üstü veya derin vadilerde kanal gibi esen tabanlarindan uzak olmalıdır. Rüzgarlardan korunmali kuytu bir yer seçmeliyiz. Barinagimizin girisi rüzgar yönünde olmamalidir. Bu mümkün degilse kaya ve toprak yigini,kar duvari,buz parçalari veya çali çirpi ile insa edilecek bir duvar ile rüzgar engellenmelidir. Bu rüzgar engeli barinagimizin kolay isinmasini saglayacaktir. Barinak mümkün oldugu kadar basit fakat en iyi konforu verecek bir yapida olmalıdır.

Resimde dogal bir oyuk ve rüzgardan korunmak için yapilan bir duvar görülmektedir.

Barinagi insa ederken su kural unutulmamalidir. Hava sicak veya soguk olsun vücudumuz yattigimizda zemin ile temas etmemelidir. Isinmis bir zemin vücudumuzun su kaybina yol açacaktir. Soguk bir zemin ise vücudun isi kaybetmesine yol açar. Hazirliyacagimiz basit bir yer yatagi ihtiyacimizi görecektir. Kuru otlardan,taze çam dallarindan hazirlayacagimiz bir yatak vücudun dinlenmesini kolaylastiracaktir. Yatagi boyumuzdan biraz uzun, 90 cm eninde ve 30 cm yüksekliginde hazirlamaliyiz. Yattigimizda rahatsiz eden dallar var ise ayarliyarak en uygun sekli bulmaliyiz. Yattikça dallar ezileceginden iki günde bir yeni dallar ile yatak takviye edilmelidir.
Çam yaprak ve dallarindan yapilan kamp yatagi ve basit bir barinak.

Egrelti otu ve kuru otlardan yapilan silte. "Sir Baden Powell'in Erkek Çocuklar Için Izcilik Kitabindan"

EGIK DAMLI BARINAK
Agaçlik alanlarda rahatça insa edebilecegimiz ve aralari 2. 5 m geçmeyen iki agacin çatallarindan yararlanarak barinagi yapabiliriz. Uygun agaç bulamadigimiz taktirde yere tutturacagimiz 3 direk ile bu barinak insa edilebilir.
Egik çatili barinak yapimi

Zemine 45 derece açiyla konan ana dallarin çatallarina yere paralel dallar yerlestiririz. Alttan dösenmeye baslanan dallarin bir üst sirasindaki dallar alttakilerin üstüne konur. 45 derecelik egim suyun akmasina yeterlidir. Akan suyun barinaga girmesine engel olmak için barinagi çevreleyen, dal veya kaya parçasi ile kazilan 4 parmak derinliginde bir drenaj kanali yapilmalidir.
Dallarin kiremit gibi yerlestirilmesi

Uygun agaç bulamaz isek asagidaki gibi barinaklar insa edilebilir.

Çesitli egik damli barinak yapimi.
Navajo kizilderili kulübesi

Apaçhi kizilderili kulübesi

Sikistirilmis ot, saz,kamis veya ince dallardan duvarlari olan yalitimi kuvvetli barinak yapimi.

 

KUBBE SEKLINDE BARINAK
Çevremizde barinak için agaç bulamadigimiz taktirde,ince sazlardan,kisa boylu agaççiklardan asagidaki gibi kubbe tarzinda barinak insa edebiliriz. Bunun için yere 2 m çapinda bir daire çizeriz. Bu dairenin kenarlarina kalin uçlari topraga sokulan ince dallari yerlestiririz. Dallarin ince uçlari kubbenin tepesinde karşılikli baglanmalidir. Önde giris için, tepedede ates dumaninin çikisi için açiklik birakiriz. Yan duvarlari ince dallar ile sepet gibi öreriz. Kubbenin üstü ot,saz,dal ve çamur ile kapatilir. Otlarla kapatilirken alttan basliyarak yukari çikilmalidir. Her ot-saz kati altakinin üstüne konmalidir.

AGAÇ ALTI BARINAKLAR
Barinak insa edecek zaman ve enerji olmadigi taktirde nispeten kolay yapilabilecek barinaklardir. Bu barinak için devrilmis bir agaç gövdesi gereklidir.

Kar kalinliginin yüksek oldugu agaçlikli dag tepelerinde yapabilecegimiz bu barinaklar yolunu kaybetmis doga gezginleri,kayakçilar ve dagcilar için uygundur. Önemli olan geceyi veya firtinayi atlatmak ve hayatta kalmaktir. Bu amaçla rüzgarin az oldugu bir noktada 1. 5-2 m derinlikteki kari agacin gövdesinden 1 metre yariçapli ve içinde oturdugumuzda rüzgardan etkilenmeyecek derinlikte kazariz. Kazmayi kayaklar,agaç dallari,hedik gibi malzemelerle yapabiliriz. Bu islem sirasinda minimun kiyafetle ve terlemeden dinlenerek yapmaliyiz. Çukurun üzeri kayaklar,agaç dallari ve kar bloklari ile örtülür. Gerekirse gövdeden uzakta minik bir ates yakilabilir. Bu çukurda yere koyacagimiz dallar üzerine oturulmalidir.

KAR BARINAKLARI
Kar iyi bir yalitkandir. Daglarda mahsur kalan birçok dagci hayatini kar magaralari sayesinde kurtarmislardir. Hiçbir zaman kuvvetli bir tipide yolu bulmaya çalisarak ve enerjinizi sonuna kadar tüketerek mücadele etmeyiniz. Dogru yapacaginiz bir kar barinagi, firtina geçene kadar beklemenizi ve isinizi korumanizi sagliyacaktir. Amaç hayatta kalmak olmalıdır. Dikkat edilecek husus çok kuytu bir yere bu barinagi yapmayin. Yogun kar bu noktalarda birikeceginden yaptiginiz kar barinaginin hava deliklerinin tikanmasina ve havasiz kalmaniza neden olacaktir. Rüzgar alan ve yeterli kar olan bir noktada bu barinagi insa edin. Barinaginiz yüksek yamaçlarin ve tepelerin dibinde çig tehdidine açik alanlarda kurulmamalidir. Kar barinaginizi 2-3 metre kalinligindaki kar yiginin kayak,hedik,yemek tabagi,kürek,agaç dali ile magara seklinde kazilmasi ile yapabilirsiniz. Kar barinaginizin iç ısısını, giriste yapacaginiz bir delik ve üstte açacaginiz ikinci bir havalandirma deligi vasitasi ile ayarlamaniz gerekmektedir. Iç isi duvarlarin terleme yapip damlamayacagi ve gevseyip çökmeyecegi isida olmalıdır. Bu barinagi karda kazarken soyunmak ve en ince giysi ile çalismak gereklidir. Kazi terlemeden yapilmalidir. Düsük olan isi derecelerinde terlemek ve bu terle oturmak çok tehlikelidir. Bu barinak geçici süre için yapildigindan tehlike geçene kadar barinakta yatmamak, yere uzanmamak gereklidir. Amaç isi kaybetmemek olmalıdır. Barinagin zeminine konan dallar zemin ile isi alisverisimizi nispeten azaltacaktir. Bu dallar üzerinde oturmak gereklidir.

 

ASIRI SOGUK IKLIMLER IÇIN BARINAKLAR

Asiri soguk iklimlerde yagan karlar donarak sertlesir ve dayanma dirençleri artar. Eskimolarin insa ettikleri iglolarin kutup ayilarinin saldirilarina dayandigi söylenmektedir. Kar tabakalari bir testere yardimiyla istenen kalinlikta bloklar halinde kesilerek bu barinaklar insa edilirler.

 

IGLO YAPIMI
Iglo yapimina yere bir çember çizerek baslariz. Minimum 2. 5m olan çemberi esit yay parçalarina böleriz. Kestigimiz her blok bu yay parçasi kadar olacaktir.

Temel sayilacak bloklar düzgün yerlestirilmelidir.

Kubbenin yapimi spiral seklinde olacagindan ilk sira sekilde görüldügü gibi kesilmelidir. Yapim salyangoz kabugu gibi dönerek sürmelidir. Blok parçalari içe dönük olacak tarzda kesilmelidir. Bu tarz kesim yaptigimiz taktirde kubbe sekline alacaktir. Her blok yerlestirilirken yanlizca köselerden temas edecek tarzda traslanarak yerlestirilmelidir.

En tepede yer alan kilit blok içeri girerek ve içerden traslanarak yerlestirilmelidir. Iglo bitiminde araliklar karla sivanmalidir.

 

 

YÖN BULMA
Dünya üzerinde bulundugumuz yeri harita ve aletler kullanarak belirliyebiliriz. Bulundugumuz noktadan diger bir noktaya giderken, yürüdügümüz yönü rota olarak adlandiririz. Iki nokta arasinda birçok engeller,tepeler,ormanlar,göller ve nehirler yer alabilir. Önemli olan bir yerden digerine giderken, saydigimiz bu engelleri asarken rota dedigimiz yönümüzü kaybetmememizdir. Yapilan arastirmalarda bir kisi bilmedigi bir arazide hareket ediyorsa bir müddet sonra yön duygusunu kaybettigi görülmektedir. Yürüyüs sirasinda, yasamlarinda sag ayagini kullanan insanlarin kuvvetli olan bu ayaklari ile sola göre daha uzun adim attiklari görülmektedir.

Bu nedenle düz bir dogru üzerinde yürüdüklerini zanneden kisilerin rotalarindan sola dogru saptiklari ve zaman içinde sola dogru çok genis bir yay çizdikleri görülmektedir. Sonuçta umduklari yere ulasamadiklari gibi nerede olduklarini bilememektedirler. Son yillarda ülkemizde dogada etkinlik gösteren kisilerin sayisi artmistir. Bu sayi artisi beraberinde kazalari ve kaybolma olaylarini getirmektedir. Yön saptama çok kesin ve net bir hadisedir. Dogada yürüyen bir kisi net olarak nerede oldugunu bilmeli veya kayboldugunu kabul etmelidir.
Pusula ve simdi ögrenecegimiz yöntemlerle yeryüzeyinde ancak yön saptamasi yapilabilir. Yani ancak istenen rotada yürümek mümkün olabilir. Yeryüzü üzerinde nerede oldugumuz sorusunun cevabi farkli aletler gerektirir. Bu aletlerden elde ettigimiz sonuç ile enlem ve boylamimizi derece,dakika ve saniye cinsinden ögrenebiliriz. Bu bilgi ancak bir haritaya aktarildiktan sonra o anki haritadaki yerimizi bilebiliriz.
Sonuç olarak dogada yönümüzü belirlemeden önce kabaca nerede oldugumuzu bilmek zorundayiz. Ancak bundan sonra nereye gidecegimizi düsünüp sonra yönümüzümü saptamaliyiz.

Yön Saptama Yöntemleri

Pusula Yardimi Ile
Yönümüzü en kolay pusula yardimi ile saptiyabiliriz. Pusula ibresinin koyu renkli ucu manyetik kuzeyi gösterir. Kuzeyinin nerede oldugunu belirledikten sonra,hangi yöne gidecek isek o yönde yer alan bir cismi (örnegin agaç,iri kayalar gibi) hedef alip oraya kadar gitmek ve o noktada gitmek istedigimiz yönde yeni bir cisim saptamak gerekir. Bu yöntemle mümkün oldugu kadar düz bir çizgide yol alinabilir.
Pusula

Dogada gidilecek yön için belirli cisim ve isaretleri hedef alip yürüyün.

Kutup Yildizi Ile
Dünyamizin kutup noktalarindan geçen hayali eksen çizgisi kutup yildizinin çok yakinindan geçmektedir. Bu nedenle geceleyin yildizlar ve gezegenler hareket halinde iken(dünyanin kendi etrafinda dönüsünden dolayi) kutup yildizi sabit kalir. Dogada herhangi bir yildizi hedef alip yürür iseniz,yildizin hareketinden dolayi düz bir çizgide yürüyemezsiniz.
Dünyanin dönüsünden ötürü kutup yildizi çevresinde diger yildizlarin dönüsü. "Görüntü fotograf filminin uzun pozlandirilmasi ile elde edilmis. (Corbis. com) "
Resim3

Bu nedenle gökyüzünde yanlizca kutup yildizini bularak onun kuzeyi gösterdigini bilerek,amaçladiginiz yönde yürüyebilirsiniz. Kutup yildizini bulmak için belirgin bazi yildiz guruplarini bilmek zorundasiniz. (Bu bilgiler kuzey yarim küresinde geçerlidir)
Büyük Ayi yildiz gurubu 7 yildizdan olusur. Görünümü egik duran kahve cezvesine benzer. Sapin karşısinda yer alan kenarin uzunlugunu 5 le çarptigimizda ve kenar yönünde kutup yildizini buluruz. Kutup yildizini dogru buldugumuzdan emin olmak için yan yatmis ve bes yildizdan olusan bir W harfine benzeyen Cassiopeia yildiz gurubunu kullaniriz. Büyük W nun ortasindaki yildiz, kutup yildizi dogrultusundadir. (Lütfen çizimleri inceleyiniz)

Büyük Ayi Yildiz Gurubu
Cassiopeia Yildiz Gurubu
US Army FM 21-76 da Kutup Yildizinin Bulunmasi

Günes Ile Yön Bulma
Parlak günesli bir günde bir sopa ve gölgesi yardimi ile yön tayini yapilabilir. Sopanin gölgesi isaretlenir. Bir süre sonra yer degistiren gölge ucu tekrar isaretlenir. Bu iki isareti birlestiren çizgiye dik dogru S - N eksenidir. Birinci isareti sola ve ikinci isareti saginiza aldiginizda yüzünüz kuzeye bakmaktadir.

Saat Yardimi Ile Yön Tayini
Günesli bir günde bilegimizdeki saat yardimi ile yön tayin edebiliriz. Saatin akrebi günese döndürülür. Saatin 12 rakkami ile akrebin olusturdugu açinin açi ortayi Güney-Kuzey Hattidir. Günes tarafi güney yönüdür.

 

 

SU VE HAYATTA KALMA

SU Hayatta kalma mücadelesinde su kadar önemli baska bir sey yoktur. Vücudumuzun % 70 sudur. Bir insan düzenli ve minimum miktarda su almaz ise, o insanin hizli ve verimli olmasini bekleyemezsiniz. Bir insanin iklime,dogadaki aktivitesine ve ortam isisina bagli olarak minimum hergün 2. 5 lt su içmesi gerekmektedir. Içtigimiz su diski, idrar,vücuttan ve akcigerlerden çikan nem sonucu kaybedilmektedir. Bu miktar hergün tekrar tamamlanmak zorundadir. Yemek yemeden bitkin vaziyette 30 gün dayanabilirsiniz ama su içmeden( bu süre ortama bagli olarak) 7- 10 gün dayanabilirsiniz. Bu süre sonunda ölüm kaçinilmazdir. Asagida siralanan önerileri su temin edinceye kadar (vücudumuzda mevcut suyu korumak için) uygulamalisiniz.

1- Su kaybini önlemek ve günesten yanmamak için vücud derimizi örtmemiz gerekmektedir.
2-Günün en sicak saatlerinde asiri çalismadan kaçinin. Yürümeniz zorunlu ise bunu acele etmeden yapin.
3-Suyunuz yoksa yemek yemeyin. Konusarak agzinizin ve bogazinizin kurumasina neden olacaginizdan bundan sakinin.
4-Mevcut suyunuzu aksam serinliginde veya gece küçük yudumlarla için.
5-Çevrenizde deniz suyu veya içilmez su varsa elbiselerinizi islatin. Bu islem sizi serin tutar ve terlemenizi engeller.
6-Alkol ve sigara içmeyiniz.

Sayin I. Kenan Atasavun tarafindan hazirlanmis cetvelde bir insanin çesitli isi derecelerindeki su ihtiyaci ve dayanma süreleri gösterilmektedir.

Uzun süre dayanmaniz suyun olmasina baglidir. Planlarinizi su temini üzerine yapmalisiniz. Suyu temin ettikten sonra diger konulara baslayin. Dikkat edeceginiz önemli bir hususta susuz kalmamak için kesinlikle durgun ve pis yüzey sularini arindirmadan içmeyiniz. Bu sular sizde hastalik yapacak bakterileri ihtiva eder. Asla sagliginizi tehlikeye atmayin. Susuzluk hizli bir ölüm ise,pis sulari içmek yavas bir ölümdür. Bulabildiginiz tek su kaynagi pis su ise,ne kadar susuz dahi olsaniz filitre etmeden ve arindirmadan içmeyiniz.

SUYU ARITMAK
Ilk islemimizde suyu aritmak için sekilde görüldügü gibi bir düzenek hazirlamamiz gerekmektedir. Bu islem ile suyun içindeki çamuru,yapraklari ve diger pislikleri uzaklastiracagiz. Sekilde bir kolu baglanmis bir giysi görülmektedir. Bunun yerine bir çorap veya elbise parçasida olabilir. Bu giysi içine kum ve ot koymamiz kafidir. Bulabilirsek içine konan yanmis odun kömürü su içindeki kokuyu alir. Süzülen suyu enaz bes dakika kaynatmamiz gerekmektedir. Bu islem sirasinda mevcut kabimiz yok ise,bu is için bir agaç parçasinin içini yakip oydugumuz yeri bir kap gibi kullanabiliriz. Daha sonra ateste isitilan temiz taslari agaç kap içindeki su içine koyarak suyu kaynatabilirizBu islemde soguyan taslar tekrar atese konarak su kayniyana kadar isleme devam edebiliriz. Ayni is için sekil verilmis ve güneste kurutulmus kil kapta kullanilabilir. Kaynama süresi, suyun kaynama noktasina ulastigi andan itibaren bes dakikadir.

SUYU NEREDE BULABILIRIZ ?

Pek çok yerde yüzey suyu bulmak mümkün degildir. Dogada su ararken memeli hayvanlara ve kuslara dikkat etmemiz gerekir. Bu hayvanlarin çogu bizler gibi hergün su içmek zorundadirlar. Vahsi hayvanlarin ayak izlerinin yogunlasmasi suya giden hayvanlari isaret edebilir. Genellikle düz araziden yükselen kayalik tepelerin yamaçlari su bulma ihtimalini artirir. Bu gibi yerlerde bulunan yesil bitkiler suyun varligini gösterebilir. Yogun yesil bitkilerin dibinde nemli toprak varsa uygun yeri kazdigimizda suyu ulasabiliriz. Kazdigimiz yerden su çiktigi taktirde ilk bulanik suyun atilmasindan sonra gelen su temiz olacaktir

Sabahlari günes dogmadan çimenler üzerinde biriken çig damlalari ince bir bez vasitasi ile toplanarak ve bez yeterince islandiginda bir kaba sikilarak gerekli su temin edilebilir.
Dogada dar ve günes almayan derin kaya yariklarinin içinde su bulunabilir.
Kurumus görünen dere yataklarinin zemininde kum altinda su olabilir. Dere yataginin bir engel veya bir kaya ile karşılastigi bölümüm ön tarafi kazilarak su bulunabilir.
Tam tersine arazi çok islak ve bulundugumuz yer bataklik olabilir. Suyun biraz ötesine kazacagimiz çukura dolan su ilk basta bulanik olabilir. Bekledigimizde su berraklasacaktir.
Deniz kiyisinda ve genis bir kumsalda isek,denizden karaya dogru enaz 100 metre ileride kumu kazdigimizda az tuzlu ama içilebilir su buluruz.
Eger deniz kenarinda ve elimizde su kaynatacak bir kap var ise,sekilde görüldügü gibi bir düzenek hazirlanir. Kabin üstüne konan kumas parçasi buhardan islandikça sikilarak su temin edilir.
Deniz kiyisinda ve elimizde büyük naylon torba varsa,deniz suyunu kaynatarak buhardan su elde eden bir imbik yapabiliriz. Tencereden çikan buhar naylon torba içinde yogusarak su haline gelecek ve içeri kivirdigimiz naylon torbanin kenarinda birikecektir.
Kar olan bir ortamda ise,hazirladigimiz düzenekteki bezin içine doldurdugumuz kar; ayni zamanda isinmak için yaktigimiz atesin isisi ile eriyerek alttaki kaba toplanmaktadir.
Yenen kar, aksine susuzlugu neden olur. Bunun için kari elimizde sikarak eriyen kar suyunu içmek gerekir
Bir bitkinin yapraklari üzerine geçirilen torba içinde,yapraklardan çikan nem yogunlasarak torbada toplanir.
Bir bitkinin üzerine geçirilen torba içinde,yapraklardan ve zeminden çikan nem yogunlasarak kenarda toplanir.

SU IMBIGI

Su Imbigi en kurak ortamlarda bile çalisan bir sistemdir. Bu sistem için 180x180 plastik örtü,bir kap ve ince hortum gereklidir. Agiz genisligi 100 cm ve derinligi 70 cm olan bir çukur kazilir. Çukur dibine bir kova ve bu kovanin içinden gelen yaklasik 150 cm plastik borunun ucu çukur disina alinir. Bu çukurun üstüne dibe kadar inen bir naylon örtü serilir. Çukurun kenarinda naylon örtünün üzerine toprak yigilir. Naylon örtünün su kabinin tam üstüne gelen kismina bir tas konur. Günes dogdugunda hava isinirken, henüz serin olan topraktan çikan buhar naylonun altinda damlalasir. Su damlalari büyüdükçe asagi kayip asagidaki kaba damlarlar. Geceleyin hava sogurken henüz sicak olan zeminden çikan buhar yogunlasarak kaba damlar. Böylece gündüz ve gece su toplama imkani olur. Geceleri gündüze göre daha az su birikir. Biriken su plastik borudan emilerek alinir. Plastik borunun amaci düzenegi bozmadan sürekli su almak içindir.

ATES YAKMA YERININ DÜZENLENMESI Ates yakilacak yer hertürlü kuru yaprak,dal gibi yanacak maddelerden temizlenmelidir. Eger zemin kuru otla kapli ise zemine açilan çukur içinde ve çevresi tasla kapatilarak ates yakilmalidir. Emniyet açisindan atesin çevresindeki en az 1 metre çapli alanda yanacak hiçbirsey olmamalidir. Hava rüzgarli ise ates yerinin rüzgar yönünde atesin siçramamasi için tedbir alinmalidir.

Eger zeminde su,buz ve kar varsa kalin dallardan hazirlanan platform üzerinde atesinizi kurun. Atesinizi her zaman ihtiyaciniza göre hazirlayin. Basit birsey için büyük ates yakarak odununuzu israf etmeyin.

Atesinizin etrafa siçramasini engellemek için taslarla etrafini çevirebilirsiniz. Bu taslari hiçbir zaman dere yataklarindan almayin. Bu taslarin içlerine su sizmis olabilir. Olusan buhar nedeniyle bu taslar patliyabilirler.

Kayalardan yapacaginiz bir koruma duvari,atesinizin rüzgarda hizla yanmasini ve odun stokunuzun azalmasini engeller. Atesin ısısının size daha iyi yansimasini sağlar. Bu kaya duvarinin bosluklarini çamurla kapayabilirsiniz.

 

ATESIN KURULMASI

Ates yakacagimiz zemin çimle kapli ise,ates yakilacak alani bir kürek ucunu dört parmak derinliginde sapliyarak isaretleyin ve zemini üç parmak derinliginde ve çimeni topragi ile birlikte hali gibi kaldirip ve hava sicak ise gölge bir yere koyun. Kamp bittiginde ates yakilan yeri düzenleyerek çikardigimiz çim haliyi tekrar eski yerine yerlestirin. Hava sicaksa ve mümkün ise bu çimi ve topragi islatarak birakin.

DAIMA KULLANDIGINIZ ALANI ILK GELDIGINIZ GIBI VE TEMIZ OLARAK TERKEDIN ! ***
Atesinizin tek bir kibritle sorunsuz yanmasini isterseniz,atesinizi kurallara uygun kurmalisiniz. Atesi daima küçük hazirlayip denetiminiz altinda büyütün. Büyük kurulan atesin sorunlarini çözmek, küçük atese göre her zaman daha zordur. Atesinizi yaktiktan sonra,ates toparlandikça odun koyun. Çikan isinin diger odunlari kurutup,tutusturacagini unutmayin. Ates kuvvetlendikçe yanabilecek kadar kalin dallari seçin. Daima en inceden yavas yavas kalin dallara geçis yapin. Atesin içine erken atilmis yanmamakta direnen kalin dallar var ise zorlamayin;bu dallari atesin kenarina alip daha ince dallarla atesi takviye edin. Ortam islak ise atesin yanina odun koyarak kurumalarini saglayin. Hiçbir zaman yas agaç dali kullanmayin. Hem yakmakta zorlanirsiniz,hemde dumandan duramazsiniz. Agaçlik ve çalilik bölgede çevrenize dikkatli baktiginizda,daha önce önemsemediginiz yüzlerce küçük dal parçaciklarinin oldugunu göreceksiniz. Ilk yanmadan sonra bunlari kullanin. Bunlar hem kuru hemde yanmak için yeterince küçüktürler.

 

(TEEPEE) TARZI ATES HAZIRLAMA TEKNIGI
Kizilderili çadıri tarzinda kurulan ates yakma teknigidir. Kav ile tutusturulan ince dallarin alevinin daha kalin dallari tutusturmasini saglayan bu teknikte,atesin yanip kendi üzerine çökerek, kendini söndürmesinide engeller.

Ince dallardan kizilderili çadıri seklinde iskelet hazirlanir.

Bu yapi daha kalinca dallarla desteklenir.

Daha kalin dallar konur.

Ön tarafta bir açiklik birakiriz. Bu açikliktan kavi yerlestiririz.

Öndeki açikliktan kavi tutustururuz.

Öndeki açikliktan ince dallar ile kavin yanmasi sürekli desteklenir.

ATESIN SÖNDÜRÜLMESI
Yakilan her atesin dikkatlice söndürülmesi gerekir. Söndürme isini toprak,su, ve karla yapabiliriz. Atesi toprak ile söndürdügümüzde içte yanan kismin kalmadigindan emin olun. Atesi hiçbir zaman kendi halinde sönmesi için birakmayiniz.

ATESI YANAR VAZIYETTE BIRAKMAYIN

 

ÇESITLI YANSITICILAR

Yapacagimiz bu reflektör-yansitici bizi hem rüzgardan korur. Ayni zamanda atesin ısısını bize yansitir.

Dogadaki yasam mücadelesinde sudan sonra en gerekli olan sey atesdir. Ates sayesinde isiniriz,yemek pisiririz,geceleyin güvenlik sağlariz,suyu mikroplardan temizleriz,yerimizi belli etmek için kullaniriz. ATES nasıl YAKILIR. Atesin olusabilmesi için kivilcim veya çok yogun isi ve bunlarin hemen tutusturabilecegi kav denilen malzemeye ihtiyacimiz vardir. Atesin yakilmasinda iyi havanin önemi inkar edilemez. Iyi havalarda edinecegimiz ates yakma deneyleri ile ancak yagmurlu ve nemli havalarda bunu basarabiliriz. Tabiattan ates yakabilmemiz için gereken malzemeleri kolaylikla bulabiliriz.

ATES nasıl YAKILIR.
Atesin olusabilmesi için kivilcim veya çok yogun isi ve bunlarin hemen tutusturabilecegi kav denilen malzemeye ihtiyacimiz vardir. Atesin yakilmasinda iyi havanin önemi inkar edilemez. Iyi havalarda edinecegimiz ates yakma deneyleri ile ancak yagmurlu ve nemli havalarda bunu basarabiliriz. Tabiattan ates yakabilmemiz için gereken malzemeleri kolaylikla bulabiliriz.

KAV
Bir kivilcimla dahi kolayca tutusabilecek malzemedir. Hafif, gevsek ve kuru agaç kabuklari,kuru otlardan ince ve küçük parçalar,kuru yosunlar,küçük kus yuvalarindaki tüyler ve çesitli kuru bitki lifleri kav için idealdir. Kav bulamadigimiz taktirde kuru pamuklu giysilerimizi ince liflere ayirarak elde edecegimiz pamuk yigini iyi bir kavdir. Kuru gazete kagidi lifleride bir kavdir. Benzin,fisek veya mermi mühimmatida dikkatli kullanilirsa iyi bir tutusturucudur.
Çesitli kav tipler Çesitli kuru otlar

Kuru Yapraklar

Kuru agaç kabuklari

Kuru yosunlar

Kuru mantarlarin dis kabuklari atildiktan sonra içteki destek lifleri kav için kullanilir. Kuru otlardan hazirlanmis yigindaki lifler çok çabuk ates alabilir. Yagisli havalarda agaç kabuklarinin içi,ölü agaç gövdelerinin içi iyi kavdir. Kuru ve ölü yusunlar iyi kavdir. En iyi yosunlari agaç gövdeleri üzerinde bulabilirsiniz. Kuru yapraklar bütün veya parçalanmis olarak kullanilabilir. Buna benzer yapraklara rasladiginizda varsa naylon torbaya koyarak yaninizda bulundurun.

Kavin Tutusturulmasi
Hazirladigiiz kavi eger elimizde bir parça çelik(cep çakisi gibi) var ise dogada sik bulunan çakmaktasina vurarak çikan kivilcimla tutusturabiliriz. Bu kivilcimla en iyi pamuk tutusmaktadir. Hafif yanmayi yavas üfleyerek desteklemek gerekir.

Fotograf makinasi veya bir dürbünden sökebilecegimiz ince kenarli bir mercek ile günes isinlarini kav üzerinde odaklayarak kavi tutusturabiliriz. Hafif yanmayi yavas üfleyerek desteklemek gerekir.

Elimizde bir akü var ise,kablolarini birbirine degdirerek elde ettigimiz kivilcim ile kavi(eger benzini tutusturmak istiyorsaniz çok dikkatli olun ve çok az miktar kullanin) tutusturabiliriz.

Agaçtan imal ettigimiz yay ve matkap kullanarak kavi tutusturabiliriz.

Yukardaki sekilde gibi bir yay, bir agaç çubuk,avucumuzu korumak için bir matkap basi ve bir ates tahtasi hazirlanacaktir. Ates tahtasi ve matkap kavak türü bir agaçtan olmasi tercih edilir. Ates tahtasi 5cm kalinliginda,matkap tahtasi 30-40 cm uzunlugunda, yay 75 cm uzunlukta ve 2 cm kalinliginda olmalıdır. Matkap çubugunun, matkap basi içinde en az sürtünme ile dönmeli ve bu yer yaglanmalidir.

Her iki agacinda kuru olmasi ve ölü agaçlardan alinmasi gereklidir. Ates tahtasi üzerinde yapilan V seklindeki çentik en önemli noktadir. Bu çentigin matkap ucunun temas ettigi noktanin merkezine kadar açilmis olmasi gerekir.

En pratik durus,sag dizimizi yere koyarken sol ayagimizin ucu ile ates tahtasinin hareket etmesini önleriz. Sol elimizin avucu içindeki matkap basi ile matkap çubugunu ates tahtasi içindeki kertige bastiririz. Sag elimizde olan ve matkap çubugunun üstüne bir kere dolanmis yayi ileri geri hareket ettiririz.

Yayi sanki testere ile tahta keser gibi ileri geri hareket ettirin. Tahta yeterince isindiginda duman çikmaya basliyacaktir. Döndürmeyi hizlandirdigimizda sol elle matkap üzerindeki basinci artirmaliyiz. Daha çok duman çikmaya baslarken,ates tahtasi altina koydugumuz ince plaka üstüne siyah renkli toz dökülmeye basliyacaktir. Bu yigin yeterli miktara ulastiginda delgi ve tahtayi ince plaka üzerinden kaldirip,bu siyah yigina elimizle yavasça yelpaze yapmaliyiz.

Bu yiginda kivilcim varsa yigin derhal kizarip, parliyacaktir. Bu yigini hemen kav üzerine dagitmadan yerlestirmeliyiz.

Üflemeye basladigimizda bu kivilcim kavi alevlendirecektir.

ODUN ÇESITLERI
Atesi yakarken seçecegimiz odun çesitleri önemlidir. Yumusak odunlar,örnegin köknar,elma,çoban püskülü çabuk yanarlar ve iyi isi verirler. Bunlari atesi gelistirirken kullanmak gerekir. Pisirme yaparken veya uzun süreli ates gerektiginde sert odunlar lazimdir. Bunlar yavas yanarlar ve dayaniklidirlar. Kayin,hus agaci ve mese bu cins sert odunlu agaçlardir. Odun bulamadigimiz durumlarda kurumus hayvan pislikleri,kuru deniz yosunlari,kuru likenler,kuru turba yiginlari acil yakit gereksinimizi karşılarlar.

ATESI KURARKEN KULLANILACAK MALZEME VE SIRASI
Atesi kurarken öncelikle kavdan baslariz. Kav iyice tutustugunda üstüne ölü yapraklar,yaprak saplari ve çok ince dal parçalari koyariz. Bunlar tutustugunda atesi çöktürmeden üstüne kizilderili çadıri seklinde küçük dal parçalari koyariz. Bunlar yanarken ana yakitimiz olan kuru kalin dallari koyariz. Eger ates sabaha kadar muhafaza edilecek ise kalin kütügü ucundan atese yerlestiririz.

Ilk olarak kav konur.

Çira olarak adlandiracagimiz malzeme. Ölü yapraklar,çok ince dallar.

 

Hayatta kalma İşaret Verme Doğada Yaşam
Doğada kaybolduğumuzda bizleri arayanlara bir şekilde varlığımızı ve yerimizi göstermemiz gerekmektedir. Üstelik siz veya bir başkası yaralı olabilir. Yaralı kişilere acil yardım gerekebilir. Bu durumda arayanlara yerimizi belli etmek zorundayız. Havadan yapılan aramalarda siz arayanları net bir şekilde görmenize rağmen,onların sizleri mevcut doğal şekillerden ayırması oldukça zordur. Giymiş olduğunuz parlak ve göz alıcı renkler ihtiva eden giysiler doğada farkedilmenizi kolaylaştıracaktır. Tersi giysilerinizin renginin çevre ile uyumlu olması halinde sizi farketmeleri imkansız hale gelecektir. Doğa gezilerinde yanınızda küçük bir yaşam kurtarma çantası bulundurmanız çok yararlı olacaktır. Bu çantada bulunduracağınız bir lamba,bir düdük gerektiğinde yaşamınızı kurtarabilir. Dağlarda sizi arayanlara sesinizi iletmeniz çok zordur ve ses uzun mesafelere ulaşmamaktadır. Bir çok dağ yöresinde insanlar ıslıkla vadiden vadiye işaretleşmektedirler. Islık çalmayıda öğrenmek gereklidir. Yanınızda bulunduracağınız bir düdükle çok uzak mesafelere işaretinizi iletebilirsiniz.

Bulunduğunuz çevrede yer alan metaryeller yardım istemeniz için sizi yönlendirmelidir. Örneğin bir tekne kazası sonucu bir kumsala ulaşmış olabilirsiniz. Çevreden bulduğunuz taşlarla kuma yazı yazılabilir. Arayanları daima doğal olmayan farklı olan bir şey ilgilendirecektir.

 

Ateş İle İşaret Verme
Ateş ile arayanlara işaret vermek mümkündür. Dünyada bir şeyin eşkenar üçgen şeklinde yerleştirilmesi İMDAT anlamındadır. Evvelden hazırladığınız kenarları 30 metre olan eşkenar üçgenin köşelerinde yer alan odun yığınlarını uçak veya helikopterin sesini duyunca ateşlemeniz yerinizi belli edecektir.
Yaktığınız bir ateşin üzerine gündüz ıslak ot atmanız bol duman elde etmenizi sağlar. Uzak mesafelerde bu duman farkedilebilir. Geceleyin yakacağınız ateşte yerinizi belli edebilir.
Yanınızda işaret fişeği varsa yerinizi belli etmeniz çok daha kolaylaşacaktır.

 

Dağda Kurtarma Kodları
Her tekrar arasında bir dakika ara verilmelidir.

Mesaj : S O S (İMDAT)
İşaret Fişeği : Kırmızı
Ses Sinyali : 3 Kısa - 3 Uzun - 3 Kısa
Işık Sinyali : 3 Kısa Işık - 3 Uzun Işık - 3 Kısa Işık

Mesaj : YARDIMA İHTİYACIMIZ VAR
İşaret Fişeği : Kırmızı
Ses Sinyali : 6 Kez Çok Kısa Aralıklarla kuvvetli ses
Işık Sinyali : 6 Kez Çok Kısa Aralıklarla Işık

Mesaj : MESAJ ANLAŞILDI
İşaret Fişeği : Beyaz
Ses Sinyali : 3 Kez Çok Kısa Aralıklarla kuvvetli ses
Işık Sinyali : 3 Kez Çok Kısa Aralıklarla Işık

Ayna İle İşaret Verme
İşaret aynasının her iki tarafıda aynadır ve ortasında delik bulunur. Böyle bir aynaya sahip değil isek her iki yüzüde parlak bir saç parçası,üzeri folyo kaplanmış bir ağaç parçası da işimizi görür. Bu metaryellerinin üzerine bir delik açmak gereklidir. Bu ayna yardımı ile bir uçağa veya helikoptere işaret verebiliriz.

 

TESİSLER VE BARINMA Doğada Yaşam

Bir kamp kurdugumuzda, burada kalacak kisilerin rahat ve huzur içinde bir arada yasayabilmeleri için herkesin uymasi gereken bazi kurallar vardir. Bu kurallar kamp kuruldugu andan itibaren burada bulunanlara yüksek sesle bir kagittan okunacak ve uygulanmasi istenecek yazili bir listeler bütünü degildir. Dogayi seven,bu ortamda olmaktan zevk alan kisi kendini önceden egitmek zorundadir. Kampa geldiginde sorunlarimizi yanimizda getirmemeli,sorun yaratan degil problem çözen bir yapida olmaliyiz. Kamp bir birliktelik ve elbirligi ile tamamlanan bir iliskiler bütünüdür. Burada kaytarma yapan,temizligine dikkat etmeyen sirasi geldiginde ortadan kaybolan ve yemek saatinde ortaya çikan kisinin grupta yaratacagi sikinti tüm geziyi berbat etmeye yeter. Kamplarda böyle insanlara herzaman raslanir. Kamplar bu yapidaki kisilerin yapmadigi isi, sirf problem çikmasin diye üstlenen kisilerle,tembelligi adet haline getiren kisilerin çatismasina sahne olmamalidir. Bu kisiler kisa gezilerde taninmali ve uzun etkinliklere kesinlikle götürülmemelidir. Sonuçta dogada yapilan etkinlikte hiçbir zaman ev hayatindaki rahatligi elde edemezsin. Bana sorarsaniz, aslinda kampta daha rahat ederim. Bu bir aliskanlik ve isteklerin sinirini bilmekten geçer. Doga çok degiskendir. Her zaman süprizler yapar. Günesli bir gezi düslerken,saganak yagmurda bir gezi yapmak zorunda kalabiliriz. Kötü bir yemek, rahatsiz bir uyku,hedeflenen noktaya ulasamama herzaman rasliyabilecegimiz problemdir. Amaç her andan zevk almaya çalismak olmalıdır. Her ortamdan zevk almasini bilen,isleri programa dahi koymadan paylasan,heran yaninizda yardima hazir olan kisilerle yapilan kamplarin zevki anlatmakla bitmez.
Bu bölümde kampta rahatimizi sagliyacak bazi tesisleri anlatacagim.
Kamplarda hazirlanan tuvalet ve banyolar kisi adetine göre yapilir. Yapilan tesisin basitinden,detaylisina kadar bir çok çesitte olmasi kisi sayisi ve kalinacak gün adetine baglidir. Az sayi ve kisa bir kampta tuvalet basit bir çukur olmasina karşın kalabalik ve uzun bir kampta mutlaka iyi bir tuvalet tesisi hijyenik açidan gereklidir.

 

nasıl GIYINMELIYIZ ?ANA PRENSIP !

Dogada giyim konusunda dikkat edilecek husus,içe giyilecek kiyafetlerin bir kaç adet kalin giysi yerine bir çok kattan olusmus ince giysilerden olusmasi tercih edilmelidir. Bu ince giysi katmanlari arasinda kalan hava vücudumuzu disaridaki soguk havadan izole edecektir. Bu tarzda giyindigimizde,ortamdaki isinin durumuna göre ve bizim harcadigimiz efor ile vücudumuzda olusan ek isinin ayarlanmasi daha kolay olacaktir. Isindigimizda bu ince katmanlarda birini çikarmamiz veya tersi durumlarda giymemiz isi ayarlamamamizi kolaylastiracaktir. Önemli nokta giydigimiz her kat giysinin vücudumuzda olusan ter buharini tutmadan bir sonraki kata aktarmasidir. Aksi durumda olusan iç islaklik nedeniyle sogukla mücadelemiz olanaksiz hale gelecektir. En üste giydigimiz giysinin rüzgari ve sogugu içeri geçirmedigi gibi nemi disari atmalidir. En üstte giydigimiz giysinin seçiminde önünün ve koltuk altlarinin fermuarla ile açilip,kapanani tercih ettigimizde isi kontrolünü yapmamiz kolaylasacaktir. (Bahar ve kis aylari doga gezginlerinin tercih ettigi aylar oldugundan özellikle soguk havayi ön plana aldim. Bir doga gezginin yaz ayinda, sicagin bunalttigi bir ortamdan zevk alacagini düsünemiyorum. Yinede bu ortam kiyafetlerine de yer verecegim. ) Molalarda ve uzun süreli beklemelerde yürüme ile olusan ek isi azalacagindan giysilerimiz bizi soguktan koruyamiyacaktir. Böyle durumlar için yanimizdaki çantanin en kolay ulasilabilecek yerine konan kalin bir onaragin giyilmesi gerekmektedir. Bu sekilde vücudumuz üsüme nedeniyle enerji kaybetmesinin önüne geçilmis olur. Çok gerekli olan enerji korunmasida saglanmis olacaktir. Tekrar yürüyüse geçildiginde bu anorak çikarilip,eski yerine konmalidir. Kisa bir süre üsüme hissedilse bile eforun verdigi isi ile kisa zamanda üsüme atlatilacaktir.

Giyim konusunu özetlersek:

Birinci Kat Giysi
Vücudumuzu ikinci bir deri gibi sarmali ve teri disari verebilen sentetik-yün karisimi bir giysi veya polyproplen bir giysi tercih edilmelidir.

Ikinci Kat Giysi
Daha bolca olmali buna karşın boyun ve bilekler korumali olmali isi kaybini önlemelidir. Sicak havada bu giysi çikarilmalidir.

Üçüncü Kat Giysi
Bu kat yün bir kazak veya polar bir ceket olmalıdır. Hava ilik ise son kat olarak giyilebilir.


Son Kat Giysi
Bu giysi rüzgar ve suya dirençli olmali, nefes alan kumastan imal edilmis olmalıdır. Önünün tamamen açilabilir olmasi gereklidir.

Pantalon Alti Giysi
Bu giysi soguk iklimlerde tercih edilmelidir. Sentetik yün karisimi uzun donlar kullanim için uygundur.

Pantalon

Iyi havalarda kalin bir keten pantalon isimizi görür iken,yagmur ve karda su geçirmeyen nefes alabilen bir pantalon gereklidir.

Bere
Bas ve boyun bölgemiz kan damarlarinin en yogun oldugu bölgedir. Bu kisimlarda büyük isi kaybi olabilir. Bu nedenle bas ve boyun bölgesi soguk havalarda iyi korunmalidir. Polar baslik pratik bir cözümdür. Sicak havalarda ise genis kenarli ve havalandirmali bir sapka bas ve boyun bölgesini günesten koruyabilir.

Çoraplar
Sentetik yün karisimi ve doga sporlari için üretilen nem tutmayan çoraplar tercih edilmelidir. En az iki çift çorap doga gezilerinde çantamizda yer almalidir.

Eldiven
Eldiven bere kadar gereklidir. Su geçirmez ve nefes alabilir türden olanlari tercih etmeliyiz.

Tozluk
Çamur ve kar için iki ayri çesidi bulunmaktadir. Çamur için olan tozluk ayakkabi içine su ve çamurun girmesine engel olur. Kar için olan tozluk ise derin kara girmemizi sağlar ve ayakkabi içine kar girmediginden ayaklarimizin islanmasina engel olur.

GIYECEGIMIZ GIYSILERDE HANGI TÜR KUMASI TERCIH ETMELIYIZ ?

YÜN
(+) Yün dogal bir elyaf olup iyice islanana kadar sicak tutmaya devam eder. Tenimize temas eden yüzeyden kurumaya basladigindan kendimizi kuru hissetmemizi sağlar. Uzun kollu ve paçali yün iç çamasirlari heryerde bulunabilir. Soguk ile mücadelemizde bize çok faydali olacaktir.
(-) Yün nemi çektikçe agirlasir. Kurumasi zaman alir ve vücudumuza temas eden ter nedeniyle alerji yapabilir. Dikkatli yikanmadiginda çekme yapar.

PAMUK
(+) Vücuda iyi oturur. Ucuzdur ve heryerde bulunabilir.
(-) Islaninca agirlasir. Islandikça isi kaybini artirir. Pamuk dokuma rüzgari ve isiyi geçirir. Dogada kullanmaya uygun degildir.

KAZ TÜYÜ-TIFTIK
(+) Son kat giysilerin dolgu malzemesi olarak kullanilir. Hafiftir ve insanin isisi iyi muhafaza eder. Hareketsiz ortamlarda kullanislidir.
(-) Kaba bir malzemedir. Islandiginda isi izalasyonunu kaybeder. Rüzgar ve nemi geçirdiginden genellikle üzeri su geçirmez bir tabaka ile kapli olarak kullanilmak zorundadir. Yürüyüs ve tirmanislara uygun degildir.

FLEECE-POLAR-POLARTEC
%100 Polyester sentetik bir kumastir. Makinada yikanabilir. Hafif ve sicak tutan bir malzemedir. Dayananikli ve çok yumusaktir. Su tutmazdir ve çok çabuk kurur. Nefes alabilir.

MICRO-LITE
%100 hafif polyester microfiberden yapilmistir. Yumusaktir ve pamuk hissi verir. Terin vücuddan uzaklastirilmasi için dizayn edilmistir. Nem buharini kumas yüzeyine çikarir. Bu kumas bize dogal kumas ile nem ayarlama mekanizmasini bir arada sunar.

PERTEX
Mikrofiber den bükülmüs ince(insan saçinin 1/10 kalinliginda) saglam iplikle kompüterli air jet ile dokunmus(1 cm2 de 4000 flament) ten mamul bir kumastir. Hafif ve incedir. Rüzgar ve su geçirmezligi oldukça iyidir. Çabuk kurur. Nemi disari atar.

POLYWICK®
Vücudumuzdan nemi kimyasal olarak uzaklastirmak için tasarlanmis bir kumastir.

SUPPLEX/LYRA
Dupont ürünüdür. Yumusak iyi naylondan yapilmistir. Pamuk görüntü ve hissi ile naylon performansini birlestirmistir. Rüzgar, su geçirmedigi gibi nemi disari verir ve dayaniklidir. Çabuk kurur,hafif ve konforlu bir kumastir.

VERSATECH®
Naylon mikrofiber korumali kumastir. Nefes alan, su ve rüzgar geçirmez bir kumastir. Asiri sik dokuma örgüsü rüzgarin içeri girmesine müsaade etmez. Buna karşın nem buharini disari birakir.

GORETEX®
(+) Genellikle dis ve iç kat arasina yapistirilan özel bir film tabakasindan meydana gelen bir kumastir. Cm2 milyonlarca gözenekten olusmus bir yapidadir. Gözeneklerin boyutu yagmur damlasindaki su molekülünü içeri almayacak kadar küçük,içerde olusan nem buharindaki su meleküllerini geçirecek kadar büyüktür. Yagisi ve rüzgari içeri geçirmedigi gibi,buharlasma nedeniyle olusan nemi disari çikarmaktadir.
(-) Pahalidirlar ve her yerde bulmak zordur.

SYMPATEX®

Polyesterden yapilmistir. Az yogun iç ortamdan çok yogun dis ortama geçiren bir zar gibi çalisir ve nemi atar. Su ve rüzgar geçirmez. Saglam bir malzemedir.

 

HANGI AYAKKABI?

Dogada hiç süphesiz en önemli malzemelerimizden biri,belkide en önemlisi ayakkabidir. Dogru ayakkabiyi seçmek yaptiginiz çok önemli karar olabilir. Seçtiginiz ayakkabi kilometreler sonra rahat,dayanikli ve koruyucu olmalıdır. Bu karari verirken gözü kapali davranmamak ve hiç acele etmemek en uygunudur.
Bu konuda planlamamiz söyle olmalıdır.
Birinci adim.
Yapmakta oldugunuz ve yapacaginiz gezileri göz önüne aliniz. Siz hangi tür gezi yapmaktasiniz?
Gezileri kabaca sinifladigimizda 3 gruba ayırabiliriz. Kendinizin hangi grupta yer aldiginizi arastirin.

*Hafif agirlikla yapilan geziler. Bu gurup için üretilen bot ve ayakkabilar günlük geziler ve çok kisa gece seyahatleri için üretilmislerdir. Bu ayakkabilar rahat,konforlu,havalandirmali üretilmislerdir. Sonuç olarak diger gruptaki ayakkabilara göre daha az destekleyici ve dayaniklidir. (Asagidaki örnekteki ayakkabi gibi)

*Orta agirlikli ve Sırt çantali geziler. Bu botlar arazide yürümek ve orta agirlikli yükleri tasimak için dizayn edilmislerdir. Bunlar birinci gruba göre daha dayanikli ve desteklidir.

*Bu botlar arazide agir yük tasiyanlar için dizayn edilmislerdir. Ayni zamanda çok günlü seyahatler için yapilmis olup,ayaklari yaralanmaya ve ayak bileklerini burkulmaya karşı yüksek derecede koruma sağlarlar.

 

Ikinci adim. Ayakkabi ve botun yapiminda kullanilan metaryeller ürünün agirligini,havalandirmasini,dayanikligini,su geçirmezligini ve tabii ki fiyatini etkiliyecektir. Naylon dokuma ile yarma deriden yapilanlar iliman havalarda sicak tutarlar,yumusaktirlar,tamamı deriden olanlara göre hem hafiftirler hemde daha ucuzdurlar. Fakat su çekmeye çok müsaittirler. tamamı yarma deriden imal edilenler suya daha dayaniklidir. Genellikle uzun agir yüklü seyahatlerde kullanilirlar. Naylon-deri karisimi kadar hafif ve nefes alir olmamasina ragmen dayanikli ve uzun ömürlüdürler. Sugeçirmez malzemeden yapilanlari ise(örnegin Gore-tex gibi) hem nemi disariya attigi gibi ayni zamanda hafiftirler. Hafif gezilerden, agir sartlara kadar bir çok çesidi üretilmistir.

Üçüncü adim Ayakkabi veya botumuzun nasıl imal edildigini göz önünde bulundurmaliyiz. Pek çok ayakkabilar dikis yerlerinden sizdirma riski tasirlar. Umumi kural dikis yerlerinin üstlerinin su sizdirmaz hale getirilmisleri tercih edilmelidir. Üst ve taban kisminin birbirine ne sekilde birlestigi önemlidir. Dikis ile birlesmis olanlari güvenli ve dayaniklidir. Yapistirma dikise göre daha ucuz bir yöntemdir. Fakat güvenilirlikleri kesin degildir. Buna ragmen pek çok modern yöntemle üretilen dayanikli lost-lasting koruma banti kullanilan(isleme ve zamka bagli olarak) botlar gelistirilmistir.

Dördüncü adim Ayakkabiyi almadan önce denemek gerekir. Bir ayagimiz digerinden büyük olabilir. Bu nedenle her iki ayaginizida denemeniz gerekmektedir. Deneme sirasinda dogru çorabin ayaginizda olmasina dikkat edin. Sehirde giydiginiz çorab ile bot almayiniz. Ayakkabilari ayaginiza giyiniz ve baglarini yukariya kadar baglayiniz ve ayaga kalkiniz. Ayaginizin üst kismini rahat hissetmelisiniz. Ayaginizi büktügünüzde ayaginiz rahatsiz olmamalidir. Topugunuz yerde siki durmalidir. Ayaginizi ayakkabinin içinde yüzüyor hissettiginizde yarim numara küçügünü deneyin. Tersi ayaginizi engellenmis hisseder veya parmak uçlariniz ön kisim ile temes ederse yarim numara büyügünü deneyiniz. Biraz yürüyün ayaginizin rahat ama gevsek olmamasina dikkat edin. Yeni ayakkabilar biraz sert olabilir fakat rahat olmalari önemlidir. Mümkünse parmak uçlariniza yük verecek sekilde yürüyün,parmak uçlarinizin ön ile temasi sizi rahatsiz eder ise baska bir model ayakkabiyi deneyin.

Yukarida saydigimiz önerileri ve ödeyebileceginiz fiyati göz önüne alarak sizin için en dogru ayakkabiyi seçin.


DERYA SİLAH, AV TÜFEK SANAYİ

Otomatik, Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Silah Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Pompalı, Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Silah Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Tek Kırma, Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Silah Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Havalı, Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Silah Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Otomatik Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Silah Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Pompalı Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Silah Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Otomatik Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Silah Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Tek Kırma Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Silah Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Havalı Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Silah Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Silah Sanayi, Üzümlü, Konya, Türkiye. Otomatik, Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Silah Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Pompalı, Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Silah Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Tek Kırma, Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Silah Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, HSilahalı, Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Silah Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Otomatik Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Silah Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Pompalı Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Silah Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Otomatik Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Silah Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Tek Kırma Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Silah Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya HSilahalı Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Silah Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Silah Sanayi, Üzümlü, Konya, Türkiye.

 
Av Sitesi, Winchester, Remington, Beretta, Antoniozoli, Browning, Perazzi, Fabarm, Benelli, Mossberg, Franchi, Sarsılmaz, Huğlu, Ata, Armsan, Akkar, Kral, Arthemis, Akus, Daisy, Hatsan, Optima, Torun, Wizardarms, Hatsanescort, Escort, Hillman, B&P, Sterling, Yavaşçalar, Rc, Zoraki, Ekol, Blow, Yıldız, Barska, Nikula, Kaiser, Fiocchi, Özkursan, Winkel, Reobbok, Karaca, Dam, Ariston, Vatan, Doruk, Safir, Çatüs, Üzümlü, Bernardelli, Av Tüfekleri, Av Yelekleri, Kamp Malzemeleri, Av Fişekleri, Tüfek Dürbünleri, Av Bıçakları, Kurusıkı Tabancalar, Kurusıkı Mermiler, Havalı Tüfekler, Kuş Ve Domuz Savar, Gravür, Süper Poze, Tek Kırma, Çift Kırma, Otomatik Av Tüfeği, Pompalı Av Tüfeği
 
Av, Silah, Av Silahları, Av Tüfekleri, Av Tüfek Fiyatları, Otomatik Av Tüfekleri, Pompalı Tüfek, Havalı Tüfek, Av Tüfek Çeşitleri, Av Tüfek Modelleri, Silah Çeşitleri, Silah Modelleri, Av Silahları Fiyatları, Silahlar, Av Tüfek, Av Tüfekleri Fiyatları, Kuru Sıkı Silah, Havalı Tüfek, Silah Çeşitleri, Silah Modelleri, Av Köpeği, Av Marketi, Silah Satış, Online Av Tüfeği Satış, Av Silahı Satışı, Av Malzemeleri, Av Malzemesi, Av Fişekleri, Otomatik Av Tüfekleri, Av Bayii, Yivli Av Silahları, Av Market, Av Bayi, Yaban Av, Av Silahı, Satılık Av Silahları, Av Silahı Fiyatları, Silah Ruhsatı, Silah Taşıma Ruhsatı, Av Silah, Dürbünlü Silah, Havalı Silah, Silah Dürbünleri, Otomatik Silah, Silah Fabrikaları, Silah Kılıfları, Silah Fiyat Listesi, Silah Taşıma Ruhsatı, Av Silah, Dürbünlü Silah, Havalı Silah, Silah Dürbünleri, Otomatik Silah
Firmamız Hakkında Tanıtım Kataloğu Tanıtım Filmi Online Sipariş İnsan Kaynakları Otomatik Tüfekler
Pompalı Tüfekler Tek Kırma Tüfek Havalı Tüfekler Gravürler Kundak Dekorları Alev Gizleyen
Mobil Şok Tüp + Mobil Şok Silah Ruhsatı Avcılık İletişim Google Harita