AV TÜFEKLERİ

AV TÜFEĞİNİN TARİHÇESİ

16'ncı yüzyılın başlarına kadar en ucuz ve en yaygın av silahı olan ok ve yay 16'yy başlarından itibaren yenibir silah avlaklarda yerin almaya başladı. 13'üncü yüzyıldan beri askeri amaçlı kullanılan ateşli silhlar, ilk ateşleme sisteminin bulunması ile, avlanmak amacı ile kullanılmaya başlanmıştır.

Yeni avlanma biçimleri zaman içinde farklı avlanma gelenekleri olan bölgelere de ulaştı.17'nci yy'ın sonlarına doğru kuş avcılığı orta avrupada yaygınlaşmaya başladı.19'ncu yüzyıla kadar av silahları, ateşli silah teknolojisinin gelişiminde egemen rolü oynadı. Av silahları gelişirken ortayaçıkan prototipler, askeri silahların oluşması için yapılacak harcamaları en az düzeye indirdi. Her türlü yenilik, av silahlarında başlıyordu.

Arkadan doldurulan av silahları, 1840'larda yaygınlaşmaya başlamış ve 1860'larda yaygın bir şekilde kullanılır hale gelmişti. Yüzyılın sonlarına doğru, ateşleme iğnelerini silahın iç kısmında barındıran silahlar yaygın bir şekilde kullanılır oldu. Ençok kullanılan avtüfeği modeli 1875'te ingiliz Anson ile Deeley tarafından icat edildi. Silahın gücünü artırmak ve saçmalarıın dağılmasını önlemek için namlunun ağzına yakın bölümü darlaştırılarak choke uygulandı.

Yivsiz av tüfeğinin mucidi olan ingilizler bu alanda birçok icat ve gelişmede büyük rol oynadılar. Bilindiği gibi o günlerin Büyük Britanya'sı dünyanın birçok yerinde geniş toprakları olan sömürgelere sahip bir imparatorluktu.

TÜFEK SEÇİMİ

Eskilerin tabiriyle "10 kuruşa tüfek, 100 kuruşa köpek" kadar ucuz değil, artık ne tüfek, ne de köpek, Ne de, l'e 10 tüfek-köpek değer oranlaması doğru. Peki fişeğin hiç rolü yok mu bu arada. Tabii ki hem iyi av köpeğinin, hem de iyi fişeğin giderek azalan avı bulmada ve vurmada önemi tartışılmaz. Ama bugün yeni bir tüfek almaya niyetlendiğinizde dikkat etmeniz gereken noktaları anlatmaya çalışacağım.
Eğer ilk tüfeğiniz olacaksa öncelikle, ağırlıklı olarak en çok hangi avlara gideceğinizi gözönüne alarak seçim yapmalısınız. Eğer daha önce başka tüfekler aldıysanız, en azından tüfek konusunda ve elinizdeki tüfeklerin kapasitesi konusunda belli bir bilgi sahibisinizdir ve yeni tüfeğinizi ya eldeki tüfeklerin yetersiz kaldıkları düşüncesiyle ya da her avda kullanılabilen üniversal bir tüfek yerine belli av için spesifik tüfek düşüncesiyle, alacaksınızdır. Her av için özel olarak ayrı ayrı seçilmiş tüfekler, mutlaka tüm avlarda kullanılan tek bir tüfeğe nazaran daha iyi sonuç elde etmenizi sağlar.

Tüm avlar için tek tüfek
12 kalibre, 71 cm. namlulu, ful () ve çeyrek şoklu ()
Bıldırcın ve çulluk tüfeği
12 veya 20 kalibre, 55-60 cm. namlulu, silindir ()/silindir veya Improved silindir () / improved silindir şoklu

Ördek tüfeği
12 veya 20 kalibre, 71 veya 76 cm. namlulu, ful/modified () şoklu, güme avında silindir/silindir şoklu daha iyi netice verir.

Kaz tüfeği
12 kalibre, 71 veya 76 cm. namlulu, ful/ful şoklu

Keklik tüfeği
Keklik yakın veya uzak havalanma konusunda çok farklılık arzeden bir av kuşu olduğundan tüfek seçiminizde avlanacağınız meraya uygun karar vermeniz daha doğru olur.

Domuz tüfeği
12 kalibre, 55 cm. namlulu, silindir/ silindir şoklu

Kalibre, namlu boyu ve şok parametrelerini tercih ettiğiniz ava veya avlara uygun olarak tespit ettikten sonra, sıra çifte, superpoze, pompalı ve yarı otomatik tüfek arasındaki seçimi yapmaktır. Tüfek cinsi tamamen kişisel tercih olup, bence aralarından hiçbiri diğerlerine nazaran daha üstün değildir. Çünkü her cins av tüfeğinin bir diğerine kıyasla bazı noktalarda avantajı varsa da, başka açılardan da dezavantaj arzetmektedir. Örneğin yarı otomatik tüfekle, pompalıya göre daha seri atış yapabilirken, fişek sıkışma riski ve yüzde 10 ila 30 arasında, yeni fişeği barut gazı gücüyle sürmesinden dolayı güç kaybı söz konusudur. Ayrıca çifte veya superpozedeki gibi aynı anda değişik iki fişeği namluya sürme avantajı yoktur ve aynı anda iki farklı şok kullanma avantajı yoktur.
Tüfek cinsini de tespit ettikten sonra sıra, genelde ne alanın ne de satanın üstünde durmadığı veya işine gelmediği ama bence en önemli noktaya gelmiştir. Kundak tipi, boyu ve düşüklüğü. Önce tabanca veya İngiliz kundak arasında, hangisinin size daha rahat oturduğunu tespit etmelisiniz. Daha sonra işi bilen birinin kundak boyunu ve düşüklüğünü sizin için tespit etmesi gerekir. Piyasada İngiliz kundaklı tüfek pek nadiren bulunur ve kundak ölçüleri de, kundak boyu 35,5-36 cm. kundak düşüklüğü de 5,5 cm. gibi bir standarda oturtulmuştur. Bu ölçüler bence 165 cm. boyunda, kısa boyunlu ve kilolu bir avcının ölçüsüdür. Eğer bu yapıda biriyseniz, size uygun tüfek bulmada çok şanslı olduğunuzu söyleyebilirim. Aksi takdirde sipariş üzerine yaptırmanız daha iyi olur. Ben bunu ölçüleri size uymayan ama dünyanın en kaliteli giysisini satın almaya benzetirim. Verdiğiniz bir çuval para da işin tuhaf yanı. Bence normal kaliteli ve makul fiyatlı kumaşı ölçülerinize göre mahalle terzisinde diktirmek daha akıllıcadır ve size daha çok yakışır.

Yürüyüş avları için özellikle hafif tüfek, hatta sadece 20 kalibre tüfek bence bıldırcın çulluk, keklik ve ördek gibi, kaz ve domuz haricindeki tüm avlar için idealdir. Bek ve güme avlarında tüfeğin ağırlığı önem taşımaz. Ancak kaz ve ördek avında yarı magnum ve magnum fişek kullanacaksanız, bu sefer tam aksi, nispeten, 3,400 gramın üstünde ağır tüfek tercih ediniz. Çünkü geri tepmeyi tüfeğin ağırlığı karşılayacaktır (m1v1 m2v2) Burada m1= tüfeğin ağırlığı, m2= saçma ağırlığı, v1= tüfeğin geri tepme hızı, v2= saçmanın namlu ağzındaki ilk hızıdır.

Saklanmanızı gerektiren ördek, kaz gibi güme avlarıyla, domuz gibi bek avlarında kubuzu ve namlusu parlamayan mat tüfekleri tercih ediniz. Gravür sadece göz zevkine hitap eden bir konu olduğu için tercih size kalmıştır. Ancak gravürü hoş ve fiyatı uygun diye çok iyi durumda dahi olsa çok eski model tüfekleri avda kullanmak üzere tercih etmeyiniz. Çünkü kullanılmamış dahi olsa metalurjide metal yorgunluğu denen bir kimyasal olaydan dolayı özellikle namlu çeliği ilk günkü elastikiyetini kaybetmiştir ve kuvvetli bir dolu namlunun parçalanmasına neden olabilir. Bu da tehlikeli sonuçlar ve kazalar doğurabilir.

Seçeceğiniz tüfek ne cins ve ne marka olursa olsun dikkat edeceğiniz bazı ayrıntılar sizin hem daha iyi ve çabuk nişan almanızı, hem tüfeğinize daha çabuk ısınmanızı, hem de uzun yıllar problemsiz ve severek kullanmanızı sağlayacaktır. Tüfeğin mekanik özelliklerinden sonra en önemli kısmı ahşap aksamları olan kundak (dipçik) ve el kundağıdır. Daha önceleri de belirttiğim gibi genelde standart üretim tüfeklerde kundak ve el kundakları aşağı yukarı çok yakın ölçülerde imal edilmektedirler. Buna göre, tetiğin önünden kundağın en arkasına kadar olan 'kundak boyu' dediğimiz mesafe standart tüfeklerde 35-36 cm arasında, tüfeği düz bir zemine ters olarak yatırdığınız zaman, zeminle kundağın en arka üst noktası arasında kalan mesafe ki 'kundak düşüklüğü' 5-5.6 cm olarak üretilmektedir. Bu ölçüler yaklaşık 170 cm boyunda, boyun yüksekliği normal bir avcı için uygundur. Ancak boyunuzun 180 cm üzerinde veya 170 cm altında olması, (ayrıca kısa veya uzun boyunlu) boyunuza göre aşırı kilolu olmanız sizi anında standart dışı bırakacaktır. Bu durumda bir insan nasıl konfeksiyon giyemiyor ve terziye gitmek zorunda kalıyorsa, avda netice almak istiyorsa da tüfeğini ya özel olarak imal ettirmeli veya kundak ve el kundağını ayrıca bir silah ustasında kendi ölçülerine göre düzelttirmelidir.

El kundağında tüfeği iyi kavramak için önemli olduğundan, elinizin büyüklüğüne ve parmak uzunluğuna uygun kalınlık ve ergonomide yapılmalıdır. Kundak modelleriyle ilgili olarak "ortopedi" sözcüğü sıkça kullanılmakla beraber "ortopedi" aslında tıp literatüründe ayak ergonomisini kasteder.
Tüfek kundaklarında; tabanca, Monte Carlo, skeet, düz, İngiliz, damla, top kabze, kaz göğsü veya kursaklı İngiliz, gibi çeşit çeşit modeller mevcuttur. Ancak yaygın olarak kullanılan iki ana model vardır; tabanca ve İngiliz. Genelde bu kundakların avantajlarını bilen eski avcılar özellikle İngiliz kundağı tercih ederler. Bence İngiliz kundak, nişan alma esnasında sağ elinizi tabanca kundağa takılmadan daha seri bir şekilde tetiğe ulaştıracaktır. Eski klasik tüfeklerin, hâlâ yine en kaliteli ve pahalı tüfeklerin İngiliz kundaklı olarak yapıldığına bakarsak Holland Holland, Westley Richards, Beretta, Browning, Perazzi gibi imalatçıların bir bildikleri vardır herhalde. İngiliz kundak ayrıca hafiflik avantajı da sağlar.
Seçeceğiniz tüfeğin kundağının, yukarıdan veya arkadan baktığınızda tüfeğin ekseninden sağa doğru çok hafif kaçık olmasına dikkat ediniz. Kaçıklık kundağın arka üst kısmından 4 mm, kundağın arka alt kısmından 8 mm kadar olmalıdır. Bu şekilde kundak, göz ve kundağı yasladığınız sağ omuz arasındaki mesafeyi kompanse edecek ve tüfeğin üstüne yatarak zaman kaybetmenizi ve kötü nişan almanızı önleyecektir. Solaklar için tabii ki tam tersi olması gerekir, eğer bulabilirlerse.
Tüfek alırken mümkünse kundağı vernik veya polyester kaplı olanları tercih etmeyiniz. Av esnasında ne kadar dikkat etsenizde tüfeğinizin ahşap kısımları çizilecektir. Vernik veya polyester kaplı kundağa rötüş yapmanız olanaksızdır. Ancak vernik sürülmemiş bir kundağı, çok ince zımpara ile çiziği yok ettikten sonra bir kaç 'schaftol' dediğimiz kundak yağı ile ilk günkü haline getirebilirsiniz.

Ördek, kaz ve domuz gibi kamuflaj gerektiren bek avlarında kullanacağınız tüfeklerin namlu ve diğer metal aksamlarının mat olmasına dikkat etmelisiniz. Parlak menevişli tüfekler güneş ışıklarını yansıtacağı için ne kadar iyi kamuflaj yapmış olsanız dahi sizi belli edecektir. Yürüyüş avlarında daha ağırlıklı çıkmayı planlıyorsanız tercih edeceğiniz tüfekler 3 kg'ın altında olmalıdır. Avdaki ilk iki saatten sonra 3 kg'ın üstündeki her 100 gram tüfeğe 0.5 kg ilave edecektir. Üzerinizde taşıdığınız herhangi bir aksesuar, moment mesafesi sıfır olacağından size bire bir yük getirirken, av tüfeğinizin ağırlık merkezi genelde vücudunuzun ekseninden ortalama 40-50 cm uzakta bulunacağından moment oluşur ve mesafe ile lineer (doğru) orantılı olarak ekstra ağırlık bindirir ve bu ağırlık özellikle hava ısısının artmasıyla ve saatler ilerledikçe eksponensiyel olarak artar. Özellikle bıldırcın ve keklik avları için ağırlıkları 2600-2800 gr arasında değişen 20 kalibre tüfekleri öneririm. Yalnız bek avı olan kaz ve ördek avlarında eğer magnum veya 36 gr 40 gr gibi dolular kullanacaksanız, tam tersi 3250 gr ve üstü tüfekleri tercih etmelisiniz. Aksi takdirde hem tüfek şahlanacaktır hem de ilk on onbeş atıştan sonra omuzunuz ve yanağınız acıyacaktır. Ağır dolularda yarı otomatik tüfekler "recoli" sayesinde yani fişek sürmek ve mekanizmayı yeniden kurmak için yaptığı geri hareket esnasında mekanizmadaki yay amortisör vazifesi görmekte ve geri tepmeyi minimuma indirmektedir. Ancak yarı otomatiklerde de yüzde on ila onbeş arasında enerji kaybı söz konusudur.

Kaz avı haricinde "magnum" tüfek gerekli değildir. Bunun içinde senede veya ömrünüzde bir iki kere gidebileceğiniz kaz avına da uysun diye magnum tüfeğin hamallığını yapmak pek akıllıca değildir. Ayrıca fişek yatağının 6 mm uzun olmasının standart fişek kullanıldığında saçma dağılımını bozduğunu iddia edenler de vardır.
Bazen birkaç yüz adet fişek atmış tüfeği size sıfır tüfek diye satmak isteyebilirler. Kendilerini kurnaz, sizi de acemi olarak görüyorlarsa, süperpoze ve çiftelerdeki kilit mandalına bakarak kolayca anlayabilirsiniz. Mandalın tüfek eksenine göre sağa doğru kaçık olması gerekir. Buna avans denir ve her yeni tüfekte bu avans mevcuttur. Ancak tüfek alıştıkça merkeze doğru yaklaşır. Tüfeğine göre değişmekle beraber yaklaşık 50-100 adet fişekten sonra merkeze gelmesi gerekir. Hatta çok fişek atılmış tüfeklerde bu mandal merkezin soluna doğru geçmiş olabilir.

DERYA SİLAH SANAYİ

Otomatik, Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Silah Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Pompalı, Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Silah Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Tek Kırma, Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Silah Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Havalı, Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Silah Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Otomatik Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Silah Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Pompalı Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Silah Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Otomatik Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Silah Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Tek Kırma Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Silah Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Havalı Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Silah Av, Tüfek, Av Tüfek, Av Silah, Derya Silah Sanayi, Üzümlü, Konya, Türkiye. Otomatik, Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Silah Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Pompalı, Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Silah Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Tek Kırma, Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Silah Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, HSilahalı, Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Silah Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Otomatik Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Silah Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Pompalı Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Silah Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Otomatik Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Silah Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Tek Kırma Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Silah Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya HSilahalı Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Silah Silah, Tüfek, Silah Tüfek, Silah Silah, Derya Silah Sanayi, Üzümlü, Konya, Türkiye.

TABANCA SEÇİMİNDE DOĞRU KARAR

Tabanca almaya karar verdiğinizde yapılması gerekenler ;
Tabancayı alım amacımızı iyi belirlemelisiniz.
Kullanım amacı tespit edildikten sonra alacağımız silahı çok iyi kontrol etmelisiniz.
Silahın teknik özellikleri hakkında (Kapasitesi, boyutları, atım ömrü, yedek parça vs.) satın almadan önce üretici firma kataloglarından ve konu ile ilgili yayınlardan gerekse daha önceki kullanıcılardan bilgi edinmelisiniz.
Uzmanlara danışarak fikir sahibi olmalı ve silahı daha sonra almalısınız.
Silahı yatırım amacı ile alınıyorsa dikkat edilecek nokta, tanınmış tekrar satılması problem olmayacak türden alım yapılmalıdır.
Profesyonel anlamdı korunma amaçlı alınacak silahta fişek kapasitesi, ağırlık, mekanik yapı önem kazanacaktır.
Görüntüye önem veren biri için silahta kabza, silahın dış kaplaması, işlemeler atış-yarışma amaçlı bir silah tercihinde nişangah (gez-arpacık), geri tepme azlığı ve ortopedik kabza gibi unsurlar ön plana çıkacaktır.

ŞARJÖRLÜ MÜ YOKSA TOPLU TABANCA MI?

İhtiyacınıza uygun silah seçimi yaparken size yardımcı olacağına inandığımız , şarjörlü ve toplu silahların avantajları ve dezavantajları karar vermenizi kolaylaştıracak.

TOPLU TABANCA

Avantajlar
Atışa her zaman hazırdır,
Tutukluk yapma riski çok düşüktür. Yapsa bile bir diğer fişeği çok rahat ateşleyebiliriz.
Tek hareketli atışlarda isabet oranı oldukça yüksektir.
Deliş ve darbe gücü oldukça yüksektir.
Temizlik ve bakım kolaydır.

Dezavantajlar
Fişek kapasitesi düşüktür.
Emniyet Sistemi yönünden oldukça zayıftır.
Geri tepme şarjörlülere göre daha fazladır.
Şarjörü doldurmak oldukça yavaştır. (Speedloader olsa bile)
Taşırken şişkin topları ve uzun namluları ile kendilerini belli ederler.

ŞARJÖRLÜ TABANCA

Avantajlar
Fişek kapasitesi yüksektir.
Yeteri kadar emniyet tertibatı bulunmaktadır.
Geri tepme sürgü hareketinden dolayı düşüktür.
Tek ve çift hareketli sistemlerle isabet oranları toplulara yakındır.
Daha yassı olmaları nedeniyle taşınmaları daha kolaydır.
Atış kolaylığı mevcuttur. Her atışta, horoz sürgü yardımıyla kurulmaktadır. Silahı tek hareketli duruma getirir. Tetik ağırlığı azalır.

Dezavantajlar
Temizlik ve bakımı zordur.
Atışa hazır hale gelmesi sürgüyü kurmakla mevcuttur. Zaman kaybı nedenidir.
Tutukluk yapma riski yüksektir. (Gerek silahtan gerekse fişekten)
Gez ve arpacık hareketli olan sürgü üzerindedir. Bir dezavantajdır.AV SİLAHLARI VE SİLAH SEÇİMİ HAKKINDA

Avcılık ve atıcılık ata sporlarımızın en başta gelenlerindendir. Yüzyıllar önce söylenen "At, avrat, silah" deyimi önemini hiç kaybetmeden bugünde geçerliliğini sür-dürerek silaha düşkünlüğümüzü ispatlamaktadır. Tabii küçük reformlarla; örneğin at, yerini atalarımızın hayal bile edemeyecekleri arabalara bırakmak zorunda kalmıştır. Ok, yay ve mızrak bugün ateş gücü, öldürücü etkisi, menzili ve seriliği itibariyle kıyas götürmez ateşli silahlarla değişim sürecini tamamlamıştır. Bu uzun süreçte atalarımızdan miras silah ve av tutkumuz en ufak bir değişime uğramadan bizlere aktarılmıştır. Sadece fark; avı, hayatta kalma değil hobi amacıyla yapmamız, av sahasına imkanlarımız nispetinde at yerine arabayla ulaşmamız, ok ve mızrak yerine bilgimiz, ilgimiz, zevkimiz, doğrultusunda silah kullanmamızdan ibarettir.

Av Silahları , Avcılık , Av

Bu durumda silah seçimi avın ve avlağın giderek tükenmekte olduğu şu dönemde daha bilinçli olma zorunluluğunu getirmektedir. Dergiyi okuyan pek çok büyüğüm ve avcı arkadaşım benden mutlaka daha bilgili ve tecrübelidir. Ama belirteceğim hususların pek çok av ve silah tutkununa, özellikle yeni meraklı dostlara bir nebze faydalı olacağı inancındayım...

Seçim yaparken birkaç tablo yardımıyla silahla ilgili eğiliminizi ve hangi silahın ne maksatla kullanılabileceğini, basit teknik özelliklerini göz önüne serip bu konuda kendinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olacağımı düşünüyorum. Belirteceğim hususların çoğu şahsi kanaatim olup genel için bağlayıcı özellik taşımaz.

Öncelikle ülkemizde bulabileceğimiz av silahları ile ilgili ana bilgilerin açıklanmasında, kulaktan dolma yanlış bilgilerin doğru esaslara bağlanmasında fayda görmekteyim.

A) YARI OTOMATİK (SEMI AUTOMATIC):

Şu an ülkemizde kullanılan en yaygın av tüfeğidir. Kanun gereği takoz kullanıp 2+1 fişekle çalışması gerekirken genelde bu yasağa uyulmamakta, atım adedinin fazla olması nedeniyle tercih edilmelidir. Tercih nedenlerinden biride yüksek atım sayısı ve yarı otomatik olmasının getirdiği kendine güvenen hissi, yani hevestir. Bir başka neden koruma amacıyla makbul görülmesidir. Pek çoğu bu silahları tabanca muadili olarak görmektedir. Birde köy düğünleri esnasında ve milli maçlar sonrası insan vurmak için tercih eden yaratıklar vardır ki bunlar konumuz dışındadır.

Bu silahlar çalışma prensipleri açısından üç grupta incelenir.

1."Gazlı" Tabir Edilenler: Patlama sonrasında tapa namlu ağzına yanaştığında geride biriken gaz basıncının namlu içerisindeki delikten alt aktarılıp mekanizmanın geri iletilmesi sistemiyle çalışır.

2.Döner Başlıklar: Patlama sonucunda geriye hareket etme eğiliminde olan fişeğin mekanizmayı itmesi sonucu çalışır.

3.Gazlı ve Döner Başlıklar: Her iki sistemin avantajlardan istifade etmek maksadıyla çıkarılan bir mekanizmadır.

Her üç sistemde de silahın verimi kullanılan malzemenin kalitesine, işçiliğe ve üretim teknolojisine bağlıdır. Bunları iyi kullanan markaların silahları diğerlerine üstünlük sağlar.

Avantajlı Yönleri Şunlardır:

1. Geçit avlarında avantaj sağlar. Yılın hırsını ördek ve kaz geçitlerinde katliama dönüştürmek isteyen iyi bir atıcı için gerçekten sonucu etkileyebilir.(Şahsen tasvip etmiyorum.)

2. Sürek avlarında avantajlıdır. (Tutukluk yapma ihtimaline karşı pompalı silahlar tercih edilmelidir. Pompalı silahlar konusuna ayrıca değineceğim.) Sürek avı risk avıdır, özellikle acemi avcı için!!! Birkaç yönden domuzun taarruzuna veya geçitine maruz kalma ihtimali daima vardır ve yaralı bir domuz her zaman çok tehlikelidir. Bu durumlarda üç veya dördüncü mermi hayat kurtarabilir.

Dezavantajları:

1. Daima fazla mermi sarfiyatına neden olur. Bu işi gerçekten bilenler bir uçara veya kaçara ilk iki mermi isabet etmediyse mesafenin artması nedeniyle üçüncü merminin isabet ihtimalinin çok çok az, dördüncüsününse hemen hemen hiç olmadığını takdir ederler. Oysa avı kaçırmama psikolojisiyle genelde üç ve dördüncü atılır. Otomatik tabir edilen yarı otomatik tüfekle çok mermi atıp çok av yapacağını hayal eden silah meraklıları bunu asla unutmamalıdır. Yani iki olmazsa üçüncü veya dördüncüde vururum hissine kapılmayınız, yanılırsınız.

2. Ağırlığı diğer dezavantajıdır. Hem silahın boş ağırlığı, hem de içindeki 7-8 mermi ilavesi keklik, çulluk, tavşan avı gibi zor ve çetin arazi avlarında önemli ölçüde dezavantajdır. Unutmayınız, bu tip arazide kat edilen her kilometre silahın ağırlığını daha da artıracak ve hele ileri yaştaysanız sizi oldukça yoracaktır.

Bir önceki konuda değindiğimiz gibi bu avlarda 7-8-9 mermi hiçbir avantaj getirmez. Zaten bu kadar çok mermi alan yarı otomatik tüfek yabancı menşeli silahlarda pek görülmez. En kalabalığı 5+1 dir. Demek ki bu heves sadece bize mahsus.

3. Sportmence değildir. Eğer avcı için bugün, korumak vurmaktan önemliyse o halde şans tanımak çevreci avcının görevidir.

B) POMPALI (PUMP ACTION):

Ülkemizde genellikle kısa namlulu üretilmektedir. (Yabancı pompalılarda uzun namlularda mevcuttur.) Bu, ülkemizde üretilen pompalılara talebin, avdan ziyade savunma amacı taşıdığının bir göstergesidir. Zaten 45-50-55 cm.lik namlular pek çok av için yeterli değildir.

Avantajları:

1) Her ne kadar av tezkeresi ile temini son derece kolayda olsa da aslında iyi bir yakın savunma silahıdır. Bilindiği üzere çoğu kez konutlarda, kırsal alanlarda, araçlarda savunma silahı niyetiyle taşınmaktadır. Magnum namlulu bir pompalı uygun mermiyle çok tehlikeli bir silaha dönüşebilir. (Şahsım adına 60 cm. den kısa namlulu ve dipçiksiz olanların av tüfeği kapsamından çıkarılması gerektiğini düşünüyorum.)

2) Sürek avının ideal silahıdır. Birkaç yönden azılı domuzu karşısında gören veya yaralı bir azılının karşısına çıkan avcı için kurtuluş olabilir. 1993 yılında Seben Yaylasında maalesef bir avcı yaralı bir domuz tarafından adeta biçilmiştir. Yarı otomatiğe göre avantajı tutukluluk ihtimalinin az olmasıdır. Çünkü boş kovan atımı ve yenisinin dolumu manuel (el yardımıyla) yapılmaktadır.

3) Fiyat yönünden diğer sınıflar içinde en hesaplı olanıdır.

Dezavantajları:

1- 60 cm. den kısa namluyla bence av tüfeği değildir. Namlu 60 cm.'den uzun seçilmelidir.

2- Boşaltma-doldurma hareketi (Pump Action) pratik gerektirir. Seri olabilmek için özel çalışma yapılmalıdır.

3- Yarı otomatikler gibi ağır ve üstelik hantal sayılabilecek bir silah türüdür. Tüm bunlara rağmen Amerika'da yaygın bir av silahı olduğunu okumaktayız.

C) ÇİFTELER (Yan yana ve üst- alt):

Esasen çifteler tabiri hem süper poze, hem çifteyi kapsamına alır. Hiçbir yabancı silah kataloğunda süperpoze terimine rastlayamadığımı ifade edebilirim. Doğru ifade yan yana çifte (Side by side) ve üst alt çiftedir.(over and under)

Nostaljik açıdan en eski av silahları olması sebebiyle apayrı bir önem kazanırlar. Yapımı el emeği, ustalık, incelik ve iyi işçilik gerektirir. Dolayısıyla uğraşı, zeka ve beceri el emeği ve göz nurunun sonucudur. Centilmen ve sportmen avcının silahı çiftedir. Üst alt veya yan yana ayırımına girmiyorum. Çünkü bu kişilerin el alışkanlığı, beğenisi ve zevkine bağlıdır. Her ikisi de temelde aynıdır. Trap ve skeet yarışmalarında üst alt çifte avantaj sağlar. Av sahasında fark kişilerin beğenisine kalmıştır. Süslemeleri (Tam veya yarım çakmak, tam, yarım çeyrek kabze, standart veya ceylan burnu kundak, standart, İngiliz, monte carlo dipçik)en iyi gösteren silahlarda bunlardır. Şahsen yukarıda belirttiğim ayrıntıların yarı otomatik veya pompalıya çifte kadar yakıştığını düşünmüyorum. Bu tür yerli silahlar size kalibre açısından da çok seçenek sunar. Zira yurdumuzda 12 kalibre dışında 16, 20, 28, 36, numaralı çifteler dışında pek yarı otomatik ve pompalı göremezsiniz. 55' den 76' ya kadar pek çok namlu uzunluğu da ayrı bir alternetiftir. Dünyanın biz hariç her yerinde kıymetli ve popüler olan silahlar çiftelerdir.

D) YİVLİ SİLAHLAR:

Domuz, ayı, geyik, karaca nadiren kurt, çakal, kaz, gibi avlarda tercih edilen mermi atan silahlardır. Duran hedeflerde daha etkilidir. Hareketli hedefi tek mermiyle uzaktan vurma beceri gerektirir. Uzak mesafeli büyük ava ilgi duyan avcının silahıdır. Özel ihtisas gerektirdiğinden ve meraklıları zaten ayrıntıları en iyi şekilde bildiğinden derinlemesine girmiyorum. Yivli silahlarında yarı otomatik, pompalı ve tek atan tipte çok çeşitli kalibreleri mevcuttur.

ÇAP AÇISINDAN:

Yivsiz av tüfeğinde çapın nasıl tespit edildiği derginin önceki sayılarında mevcuttur. Özet olarak 454 gram kurşun örneğin 12 çeşit parçaya ayrılır 12'de bir parçası küre haline getirilirse kürenin çapı 12 çapa tekamül eder. 16'ya ayrılıp bir parça küre haline getirilirse bu kürenin çapı da 16'ya denk gelir. Bu sistem İngilizlerin bulduğu bir sistem olup Dünyada bu şekilde kabul görmüştür.

1- 16 çap: 12 ve 20 nin arasında kalmış bir namlu olduğundan şahsen tercih etmem. 12 ye göre bence daha az saçmanın hedefe daha toplu gitmesi dışında avantajı yoktur.

2- 20 çap: Ülkemizde pek kullanılmasa da özellikle A.B.D. de yaygın olduğunu duymaktayız. Bana göre kullanımı zevkli bir çaptır. Azaltılmış barut ve saçma ile kendi fişeğini dolduranlara maddi avantaj sağlaması yanında sesi ve geri tepmesi de azdır. Bıldırcın avında rahatlıkla kullanıldığı gibi toplu gitmesi nedeniyle ördekte bile kullanılabilir. Hafifliği ve göze hoş görünümü ayrı bir ayrı bir avantajdır.

3- 12 çap: Avcının tüfeği 12 çaptır. Genel olarak fişek numarası ve barut saçma oranının iyi ayarlanmasıyla her avda rahatlıkla kullanılabilen en iyi çaptır. Öldürücü etkisi, dağılımı itibariyle avantaj sağlar. Tabii ki her tür çapta şok seçimi önemlidir. Şok konusunda bilmeniz gerekenleri de derginin önceki sayılarında tüm ayrıntılarıyla bulabilirsiniz.

YERLİ - YABANCI FARKI:

Yabancı silah hayranlığıyla yanlış seçimler yapmanızı istemem. Bu bölümde kesinlikle marka belirtmeyeceğim. Ama yabancı silahların çoğunun 8. Kalite silahlar olduğunu bilerek üç sıfırlı dolarlarınızı heba etmemenizi öneririm ama Beretta, Remington, Winchester, Browning, Group, Bernandelli, S.K.B., Miroku, Antonio Zoli, Darne, Merkel, Saint Etienne, Churchill artık klasikleşmiş silah devleridir.

Farkları KALİTELİ MALZEME, İŞÇİLİK, KİLİT SİSTEMLERİ ve sonuçta UZUN ÖMÜRLÜ olmalıdır. Bundan dolayı dedemizin silahını bizde kullanabiliyoruz. Müşteriye saygıları da apayrı bir güzellik bence. Bugün A.B.D.' de veya Avrupa' da bir silah fabrikasına yazdığınız da 15 günde kataloğu elinize yollayacaklardır. Ben bizim iki büyük silah fabrikasına çizdiğim şekilleri fakslayıp özel silah yaptırmak istediğimi en ince ayrıntısıyla belirtiyorum, beyefendiler fiyatı fakslamaya dahi tenezzül etmiyorlar. Tek fark bu işte. Tüketici dolayısıyla insana verilen değer ve saygı. Yoksa el emeği ve zanaatta (işleme, süsleme ve gravür) Düzce ustalarının , Beyşehir ustalarının en az Avrupalı kadar iyi olduğunu iddia ediyorum. Ülkemiz silahları istenildiğinde Avrupa silahlarıyla boy ölçüşebilecekken maalesef piyasada genelde sıra tüfekleri görüyoruz. Numunelikte olsa ithal ettikleri silahlardan teşhir için bayilere dağıtsalar sizlerde neler yapabileceklerini hayretle göreceksiniz ama...

Sonuçta seçici olduktan sonra yerli veya yabancı da çok iyi veya kötü olabilir ama kilit sistemleri, kubuz ve namlu çeliği, ahşap aksamı, işçiliği konusunda seçici olmanızı tavsiye ederim. Bu konunun ayrıntılarına ileri ki yazılarımda ayrıca değinmek istiyorum.

Gönlümüz tabi ki paramızın ülkemizde kalması. Bizler ülkemizle övünüyoruz ve kesinlikle yabancı malı kompleksi taşı-mıyoruz. Yeter ki aynı ihtimamı tüm üreticilerde bize göstersin. Dayanıklılık başlı başına bir tercih sebebidir. Bunu tayin eden faktörler ise: Malzeme kalitesi, işçilik, kilit ve çalışma mekanizmasının seçimi (Beretta veya Winchester kilit gibi.) dayanıklılık, namlu basınç ve çıkış kontrol testlerinin dünya standartlarına uygun olarak yapılmasıdır. Bunlar uygun yapıldığı taktirde silahın cinsi, menşei, markası ne olursa olsun ömrü uzun olacaktır. Sonuç olarak örneğin yarı otomatik çifteden dayanıklıdır gibi bir genelleme doğru değildir.

Silahın ömrünü tayin eden diğer önemli faktörse kullanım titizliği ve uygun bakımdır. Bu konuda da müteakip sayılarda ayrıntılı bir yazı hazırlayacağım. Gelelim en önemli konuya:

Lütfen silah alacaksanız yada silah sahibi olupta bugüne dek öğrenme inceliği göstermediyseniz;

Önce silahın emniyetli bir şekilde nasıl taşınacağını avlakta emniyet kuralları ve diğer avcıya saygı kültürünü benimseyin, öğrenin ve çevrenize aşılayın.ÜZÜMLÜ HAKKINDA

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Üzümlü ve Huğulu Türkiye'de en çok bilinen Av Tüfeği üreten merkezlerdir. Bu iki kasaba da Beyşehir İlçesine bağlıdır. Üretimin el işçiliğine dayanması nedeniyle zaman içinde uzmanlaşan her iki kasaba halkı haklı ünlerini elde tutmak için teknolojiyi izlemeye başlayarak kalitelerini Uluslararası düzeye çıkarmıştır. Huğulu Kooperatif tarzı örgütlenirken, Üzümlü ise başlangıçta küçük atölye tarzı üretime başlamışken, bu firmalar arasından KRAL AV, ARTEMIS, TORUN SİLAH gibi sektörün öncülerini yaratmıştır. Bu firmalarla yanısıra HAYEXGUNS firması da ağırlılı olarak USA ve Avrupa'ya Av Tüfeği ihracatı yapmaktadır.

EKONOMİ
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. bunun yanı sıra balıkçılık, bakırcılık, kaşıkçılık, kesercilik yer yer alır. ancak önemli gelir kaynakları arasında fındık ve çay üretimi yer alır.


AV TÜFEĞİ MODELLERİ

TÜR: Av TÜFEĞİ
MODEL: MD.2000 CAMO MX4
KALİBRE: 12
FİŞEKYATAGI: 76mm
UZUNLUK: 76cm
ŞOK: MC MOBİL ŞOK
KAPASİTE: 5+1
AGIRLIK: 3.10KG
FİYATI :900

TÜR: Av TÜFEĞİ
MODEL: P350SYNTHETİC
KALİBRE: 12
FİŞEKYATAGI: 89mm
UZUNLUK: 76cm
ŞOK: MCH
KAPASİTE: 5+1
AGIRLIK: 2.30KG
FİYATI: 700

TÜR: Av TÜFEĞİ
MODEL: BABA
KALİBRE: 12
FİŞEKYATAGI: 76mm
UZUNLUK: 61cm
ŞOK: SLUG
KAPASİTE: 7+1
AGIRLIK: 2.70KG
FİYATI: 1.00

TÜR: Av TÜFEĞİ
MODEL: CONCORDE L
KALİBRE: 12
FİŞEKYATAGI: 76mm
UZUNLUK: 61cm
ŞOK: UZATMA ŞOK
KAPASİTE: 5+1
AGIRLIK: 3.10KG
DİGER: CEVİZ
FİYATI: 1.00

TÜR: Av TÜFEĞİ
MODEL: Force Ejektörlü
KALİBRE: 12
FİŞEKYATAGI: 76mm
UZUNLUK: 71cm
ŞOK: FİXD
FİYATI: 1.00

TÜR: Av TÜFEĞİ
MODEL: BOEİNG
KALİBRE: 12
FİŞEKYATAGI: 76mm
UZUNLUK: 61cm
ŞOK: UZATMA ŞOK
KAPASİTE: 5+1
AGIRLIK: 3.10KG
DİGER: SYNTETİC
FİYATI: 800

MODEL 103-C

Kalibre : 12,16,20,28,36
Fişek yatağı : 70-76 mm
Tetik tipi : Tek tetik
Namlu boyu : 51,55,66,68,71,76 cm
Emniyet : Elle ve selektörlü-Otomatik
Gravür : El işleme (SGr15 %30)-kuşlu
Başlık : Dolu malzemeden işleme
Başlık krom : Beyaz ve siyah krom seçeneği
Üst bant : 8-10 mm ara soğutmalı
Yan bantlar : isteğe bağlı
Boy kundağı : Ceviz
Boy kundak modeli : İsteğe bağlı
El kundak : Ceviz
El kundak modeli : İsteğe bağlı
Namlu : Dolu malzemeden işleme
Namlu krom : İçi beyaz sert, dışı siyah krom kaplama
Şoklar : İsteğe bağlı
Ağırlık : 3,2 - 3,4 kg

MODEL 201-A

Kalibre : 12,16,20,28,36
Fişek yatağı : 70-76 mm
Tetik tipi : Çift tetik
Namlu boyu : 51,55,66,68,71,76 cm
Emniyet : Elle ve selektörlü-Otomatik
Gravür : El işleme (%50)
Başlık : Dolu malzemeden işleme
Başlık krom : Beyaz ve siyah krom seçeneği
Üst bant : Çukur veya Yüksek
Boy kundağı : Ceviz
Boy kundak modeli : İsteğe bağlı
El kundak : Ceviz
El kundak modeli : İsteğe bağlı
Namlu : Dolu malzemeden işleme
Namlu krom : İçi beyaz sert, dışı siyah krom kaplama
Şoklar : İsteğe bağlı
Ağırlık : 3,2 - 3,4 kg

MODEL 601-GB

Sistem : Düz Gazlı-Yari Otomatik
Kalibre : 12
Fişek yatağı : 70-76 mm
Fişek kapasitesi : 4+1
Namlu boyu : 51,55,61,66,71,76 cm
Emniyet : Elle
Gravür : Yan yüzeyler
Başlık krom : Beyaz veya siyah krom seçeneği
Üst bant : 8 mm havalandırmalı
Boy kundağı : Ceviz / plastik
El kundak : Ceviz / plastik
Namlu :Dolu malzemeden işleme
Namlu krom : İçi beyaz sert, dışı siyah krom kaplama
Kasa : Alüminyum-7075 T-6
Şoklar : Mobil şoklu
Ağırlık : 3,1 - 3,3 kg

MODEL 801-B

Sistem :Pompali, elle
Kalibre :12
Fişek yatağı :70-76 mm
Fişek kapasitesi :4+1 (model 801-A 7+1)
Namlu boyu :51,55,66,71 cm
Emniyet :Elle
Gravür :Standart siyah
Üst bant :8 mm havalandırmalı
Boy kundağı :Plastik
El kundak :Plastik
Namlu :Dolu malzemeden işleme
Namlu krom :İçi beyaz sert, dışı siyah krom kaplama
Kasa :Alüminyum-7075 T-6
Şoklar :Mobil şoklu
Ağırlık :2,7 - 2,9 kg

Kalibre : 9x19 mm
Etkili Menzili : 75 m
Çalışma Sistemi
: Basit Geri Tepmeli, Yarı Otomatik
Şarjör Kapasitesi : Standart 15+1, Opsiyonel 17+1 Emniyet Sistemi : Emniyet Mandalı, İgne Emniyet Bloğu, Horoz Emniyeti
Nişangah Düzeni : Sabit Kare Arpacık - Yarıklı U Gez
İlk Hızı : 350 ± 10 m/sn
Tetik Kuvveti (gr) : 2000 gr Tek Hareket
4500 gr Çift Hareket
Tetik Hareketi : Çift Hareketli Tabanca Ağırlığı
(Boş Şarjörlü) : 940 gr
Boş Şarjör Ağırlığı : 90 gr
Dolu Sarjör Ağırlığı : 290 veya 314 gr
Uzunluk : 214 mm
Yükseklik : 140 mm
Genişlik : 37 mm
Namlu Boyu : 126 mm
Nişan Hattı : 158 mm
Sıcaklık Limiti :-35 °C / +60 °C
Min. Namlu Atış Ömrü : 25.000SİLAH - TABANCA - TÜFEK MARKA ve MODELLERİ - FİYATLARI

Silah Marka: Smith&Wesson Model: 5904 Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 2008 Fiyat: 4,000 USD
Silah Marka: Glock Model: 19C Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 2011 Fiyat: 5,000 USD
Silah Marka: Smith&Wesson Model: 6906 Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 12+1 Yıl: 2005 Fiyat: 3,250 USD
Silah Marka: Sig Sauer Model: P229 Elite Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 13+1 Yıl: 2008 Fiyat: 7,100 USD
Silah Marka: Smith&Wesson Model: 38 Special CTG Çap: .38 in Fişek kapasitesi: 6 Yıl: 1995 Fiyat: 2,100 TL
Silah Marka: Walhter Model: P 38 Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 7+1 Yıl: 19__ Fiyat: 3,000 USD
Silah Marka: Glock Model: Glock 26 Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 10+1 Yıl: 2010 Fiyat: 3,000 USD
Silah Marka: Smith&Wesson Model: - Çap: .38 in Fişek kapasitesi: 6 Yıl: 2005 Fiyat: 1,750 TL
Silah Marka: Akdal Model: Ghost Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 16 Yıl: 2010 Fiyat: 1,350 TL
Silah Marka: Glock Model: 31 Çap: .357 in Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 2010 Fiyat: 3,500 USD
Silah Marka: Vizör Model: - Çap: 7,65mm Fişek kapasitesi: 7 Yıl: 1998 Fiyat: 800 TL
Silah Marka: Walther Model: P38 Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 8+1 Yıl: - Fiyat: 10,000 USD
Silah Marka: Smith&Wesson Model: vdv 5768 Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 2006 Fiyat: 5,750 TL
Silah Marka: Smith&Wesson Model: Lady Smith Mod 36-7 Çap: .38 in Fişek kapasitesi: 6 Yıl: 1995 Fiyat: 1,750 TL
Silah Marka: Smith&Wesson Model: 686 Chrome 4 inch Çap: .357 in Fişek kapasitesi: 6 Yıl: 1995 Fiyat: 3,200 TL
Silah Marka: KIRIKKALE Model: - Çap: 7,65mm Fişek kapasitesi: 7+1 Yıl: 1994 Fiyat: 750 TL
Silah Marka: Jericho Model: 941F Uzun Namlu Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 2008 Fiyat: 5,500 TL
Silah Marka: Astra Model: P90 Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 16+1 Yıl: 2000 Fiyat: 2,500 TL
Silah Marka: Smith&Wesson Model: CS 45 Çap: .45 cal. auto Fişek kapasitesi: 6+1 Yıl: 2006 Fiyat: 2,800 USD
Silah Marka: Glock Model: 19-C Çap: 9 mm Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 2011 - Nisan Fiyat: 3,900 USD
Silah Marka: Mauser Model: - Çap: 9 mm Fişek kapasitesi: 9+1 Yıl: 1912 Fiyat: 22,000 TL
Silah Marka: Smith&Wesson Model: 6906 Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 13+1 Yıl: - Fiyat: 3,850 USD
Silah Marka: Glock Model: G26 Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 10+1 Yıl: 2011 Fiyat: 4,300 TL
Silah Marka: Sig Model: P210 Legend Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 8 Yıl: 2011 Fiyat: 22,500 TL
Silah Marka: BROWNING USA-CANADA Model: BUCK MARK SEMI AUTO Çap: 22 cal. Fişek kapasitesi: 10+1 Yıl: 1994 Fiyat
Silah Marka: Zigana T Model: Uzun Namlu Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 2005 Fiyat: 1,550 TL
Silah Marka: Parabellum Model: Makaralı Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 9 Yıl: 1936 Fiyat: 6,000 TL
Silah Marka: STEYR SPP Model: 2010 Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 30+1 - 15+1 Yıl: 2010 Fiyat: 9,000 USD
Silah Marka: Glock Model: 19C Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 2008 Fiyat: 5,000 USD
Silah Marka: Glock Model: psf 756 Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 2010 Fiyat: 6,000 TL
Silah Marka: Desert Eagle Model: Magnum Çap: .357 in Fişek kapasitesi: 9+1 Yıl: 2005 Fiyat: 7,000 USD
Silah Marka: Sig Sauer Model: P229 Elite Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 13+1 Yıl: 2009 Fiyat: 7,200 USD
Silah Marka: Browning Model: HP GP 35 Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 13+1 Yıl: 1935-1950 Fiyat: 6,000 TL
Silah Marka: Astra Model: Cub Çap: 6.35mm Fişek kapasitesi: 6+1 Yıl: 1996 Fiyat: 2,500 TL
Silah Marka: Para Ordnance Model: S 14.45 Limited Çap: .45 in ACP Fişek kapasitesi: 14+1 Yıl: 2010 Fiyat: 10,000 USD
Silah Marka: Jericho Model: 941 FB crome (IMI) Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 13+1 Yıl: 2000 Fiyat: 3,000 TL
Silah Marka: SIG SAUER Model: P 226 SL SO Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 2006 Fiyat: 5,500 USD
Silah Marka: Colt Model: Python Çap: .357 in Fişek kapasitesi: 6 Yıl: 1995 Fiyat: 3,000 TL
Silah Marka: Sig Sauer Model: P210 Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 8+1 Yıl: 2011 Fiyat: 10,000 USD
Silah Marka: Sig Sauer Model: P226 Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 17 Yıl: 2007 Fiyat: 7,000 USD
Silah Marka: Browning Model: PZ245 Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 13+1 Yıl: 1981-1986 arası Fiyat: 3,000 TL
Silah Marka: Colt Model: Pocket Çap: 32 cal.+ 38 cal. Fişek kapasitesi: 9+1 Yıl: 1897-1903 Fiyat: 20,000 USD
Silah Marka: STEYR Model: - Çap: 7,65mm Fişek kapasitesi: 12+1 Yıl: 1901 Fiyat: 3,000 USD
Silah Marka: Sig Sauer Model: 228P Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 14+1 Yıl: 2009 Fiyat: 4,500 USD
Silah Marka: MAB Model: Model D Çap: 7,65mm Fişek kapasitesi: 9+1 Yıl: 2001 Fiyat: 1,500 TL
Silah Marka: Para Ordnance Model: s 14.45 Çap: .45 in ACP Fişek kapasitesi: 14+1 Yıl: 2010 Fiyat: 9,500 USD
Silah Marka: GLOCK Model: 19C Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 2010 Fiyat: 7,000 TL
Silah Marka: Glock Model: 19C Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 2010 Fiyat: 5,000 USD
Silah Marka: CZ Model: CESKA Çap: 6.35mm Fişek kapasitesi: 7+1 Yıl: 1955 Fiyat: 1,250 TL
Silah Marka: Smith&Wesson Model: Magnum Çap: .357 in 38 cal. Fişek kapasitesi: 6 Yıl: 1998 Fiyat: 2,000 USD
Silah Marka: Smith&Wesson Model: 3.57 Magnum Çap: .357 in 38 cal. Fişek kapasitesi: 6 Yıl: 2007 Fiyat: 3,500 TL
Silah Marka: Mauser Model: DA 90 Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 15 Yıl: 2010 Fiyat: 1,550 EURO
Silah Marka: Smith&Wesson Model: 5906 Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 2009 Fiyat: 3,250 USD
Silah Marka: LLAMA - SMITH Model: 357 Magnum Çap: 38 special(9.65mm) Fişek kapasitesi: 6 Yıl: 1986 Fiyat: 3,000 TL
Silah Marka: Nagant Model: Belçika Çap: 7.62 mm Fişek kapasitesi: 7 Yıl: 1898 Fiyat: 7,500 TL
Silah Marka: Nagant Model: - Çap: 7.62 mm Fişek kapasitesi: 7 Yıl: 1898 Fiyat: 7,500 TL
Silah Marka: Smith&Wesson Model: 1995 Çap: 38 special(9.65mm) Fişek kapasitesi: 6 Yıl: 1995 Fiyat: 1,200 TL
Silah Marka: Sig Model: P210 Blue Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 8+1 Yıl: 1992 Fiyat: 13,000 USD
Silah Marka: Beretta Model: 92F Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 2008 Fiyat: 2,500 USD
Silah Marka: Smith&Wesson Model: 5906 Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 2001 Fiyat: 3,000 USD
Silah Marka: Colt Model: Gold Cup Çap: .45 in ACP Fişek kapasitesi: 8+1 Yıl: 2005 Fiyat: 8,500 USD
Silah Marka: Browning Model: 245 PM Hi-Power Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 13+1 Yıl: 1995 Fiyat: 4,000 TL
Silah Marka: Parabellum Model: - Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 8+1 Yıl: 1992 Fiyat: 2,000 TL
Silah Marka: CZ Model: 75B Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 1995 Fiyat: 2,500 TL
Silah Marka: Glock Model: G19 C Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 15+1 - 17+1 Yıl: 2008 Fiyat: 4,000 USD
Silah Marka: Pietro Beretta Model: F 81 Çap: 7.65 mm Fişek kapasitesi: 12+1 Yıl: 1996 Fiyat: 1,500 TL
Silah Marka: Taurus Model: PT 92C Çap: 9 mm Fişek kapasitesi: 14+1 Yıl: 2006 Fiyat: 1,000 TL
Silah Marka: Beretta Model: 92FS Parabellum Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 1999 Fiyat: 2,000 USD
Silah Marka: Sig Sauer Model: P226 Platinum Elite Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 2010 Aralık Fiyat: 9,500 USD
Silah Marka: Sig Sauer Model: P228 Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 13 Yıl: 2002 Fiyat: 5,000 TL
Silah Marka: Sig Sauer Model: P226 Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 2009 Fiyat: 4,000 TL
Silah Marka: Beretta Model: 92FS Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 1995 Fiyat: 3,800 TL
Silah Marka: Browning Model: HP MK3 Çap: 9 mm Fişek kapasitesi: 13+1 Yıl: 1995 Fiyat: 2,500 TL
Silah Marka: Rossi Model: Lady Çap: 38 cal. Fişek kapasitesi: 5 Yıl: 2006 Fiyat: 1,000 USD
Silah Marka: Beretta Model: FS 92 Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 16 Yıl: 2005 Fiyat: 3,500 USD
Silah Marka: Browning Model: 245PM Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 13+1 Yıl: 1990 Fiyat: 2,000 TL
Silah Marka: CZ Model: CZ-75B Çap: 9 mm Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 1999 Fiyat: 3,000 TL
Silah Marka: Smith&Wesson Model: 5906 Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 1997 Fiyat: 3,250 USD
Silah Marka: Browning Model: HP,GP35 Çap: 9 mm Fişek kapasitesi: 13+1 Yıl: - Fiyat: pazarlık
Silah Marka: Mauser Model: C96 Kasalı Çap: 7,63mm Fişek kapasitesi: 10+1 Yıl: 1896 Fiyat: 5,000 USD
Silah Marka: CZ Model: CZ-75 Çap: 9 mm Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 1999 Fiyat: 3,000 TL
Silah Marka: Browning Model: - Çap: 9 mm Fişek kapasitesi: 14 Yıl: 1989 Fiyat: 3,000 TL
Silah Marka: Smith&Wesson Model: M 60.7 Çap: 38 cal. Fişek kapasitesi: 5 Yıl: 1996 Fiyat: 1,200 TL
Silah Marka: Smith&Wesson Model: 5906 Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 1995 Fiyat: 3,250 USD
Silah Marka: BERETTA Model: - Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 16 Yıl: 2010 Fiyat: 4,000 USD
Silah Marka: Sig Sauer Model: P 220 Çap: .45 ACP Fişek kapasitesi: 7+1 Yıl: 2007 Fiyat: 3,500 TL
Silah Marka: GLOCK Model: 19 C Çap: 9mm Fişek kapasitesi: 16 Yıl: 2010 Fiyat: 5,200 USD
Silah Marka: Smith&Wesson Model: 5906 Çap: 9 mm Fişek kapasitesi: 16+1 Yıl: 2004 Fiyat: 3,250 USD
Silah Marka: Pietro Beretta Model: 81 FS Çap: 7.65 mm Fişek kapasitesi: 12+1 Yıl: 2010 Fiyat: 2,250 TL
Silah Marka: STEYR Model: SPP Tek Kabze Çap: 9 mm Fişek kapasitesi: 30+1 ; 15+1 Yıl: 2010 Fiyat: 9,000 USD
Silah Marka: Sarsılmaz Model: Kılınç 2000 Light Çap: 9 mm Fişek kapasitesi: 16 Yıl: 2000 Fiyat: 2,250 TL
Silah Marka: Smith&Wesson Model: 66 Çap: .357 in Fişek kapasitesi: 6 Yıl: - Fiyat: 3,000 TL
Silah Marka: Smith&Wesson Model: 10 Çap: 38 special(9.65mm) Fişek kapasitesi: 6 Yıl: - Fiyat: 2,000 TL
Silah Marka: Alman Kasalı Mauser Model: C-96 Çap: 7,62 mm Fişek kapasitesi: 10 Yıl: 1896/1903 Fiyat: 15,000 EURO
Silah Marka: Jericho Model: 941 FB BICOLOR Çap: 9 mm Fişek kapasitesi: 13+1 Yıl: 2010 Fiyat: 3,500 TL
Silah Marka: Glock Model: 15+1 Çap: 9 mm Yıl: 2009 Fiyat: 5,000 USD
Silah Marka: Mauser Model: 15+1 Çap: 9 mm Yıl: 2010 Fiyat: 4,000 USD
Silah Marka: Parebellum Model: 2000 Çap: 9 mm Yıl: 2010 Fiyat: 5,000 USD
Silah Marka: Nagant Model: - Çap: 7,62 mm Yıl: 1890 Fiyat: 4,000 TL
Silah Marka: Beretta Model: 92 SF Çap: 9 mm Yıl: 2004 Fiyat: 3,250 USD
Silah Marka: Gümüşay Model: Magnum 6" uzun namlu Çap: .357 in Yıl: 2008 Fiyat: 2,300 TL
Silah Marka: Walther Model: P 38 Çap: 9 mm Yıl: - Fiyat: 6,000 TL
Silah Marka: Sentetien Model: 1878 Çap: 8 mm Yıl: 1878 Fiyat: 3,250 USD
Silah Marka: Colt Model: 1884 Çap: .45 in Yıl: 1884 Fiyat: Pazarlık
Silah Marka: Smith&Wesson Model: 5906 Çap: 9 mm Yıl: 2005 Fiyat: 3,500 USD
Silah Marka: HK Model: USP9 Çap: 9 mm Yıl: 2004 Fiyat: 3,000 USD
Silah Marka: Desert Eagle Model: Tiger Stripes Çap: 50 in (AE) Yıl: 2008 Fiyat: 9,500 USD
Silah Marka: Colt Model: Toplu Çap: .38 in (9.65 mm) Yıl: 1884 Fiyat: pazarlık
Silah Marka: Smith&Wesson Model: 1905 Çap: .38 in (9.65 mm) Yıl: 1905 Fiyat: 2,500 TL
Silah Marka: Desert Eagle Model: Tiger Stripes Çap: 50 in (AE) Yıl: 2008 Fiyat: 10,000 USD
Silah Marka: Browning Model: Practical Çap: 9 mm Yıl: 2005 Fiyat: 2,750 USD
Silah Marka: Jericho Model: 941 FS Çap: 9 mm Yıl: 2004 Fiyat: 2,200 USD
Silah Marka: Sarsılmaz Model: Combat Master 9 Çap: 9 mm Yıl: 2008/08 Fiyat: 1.750 TL
Silah Marka: Sig Sauer Model: P 229 Elite Çap: 9 mm Yıl: 2008 Fiyat: 8,000 USD
Silah Marka: Sarsılmaz Model: Kılınç 2000 Çap: 9 mm Yıl: 2004 Fiyat: 1,200 TL
Silah Marka: Yavuz 16 Model: Standart Çap: 9 mm Yıl: 1999 Fiyat: 2,000 TL
Silah Marka: Desert Eagle Model: Tiger Stripes Çap: 50 in (AE) Yıl: 2008 Fiyat: 8,400 USD
Silah Marka: Beretta Model: Saddam Çap: 9 mm Yıl: - Fiyat: 6,000 TL
Silah Marka: Browning Model: HP MK III Çap: 9 mm Yıl: 2001 Fiyat: 3,500 TL
Silah Marka: Walther Model: P 22 Çap: .22 in Yıl: 2008 Fiyat: 3,700 TL
Silah Marka: Nagant Model: Toplu Çap: 7,62 mm Yıl: 2000 Fiyat: 5,000 TL
Silah Marka: Prina Model: Canik 55 Çap: 16 Yıl: 2009 Fiyat: 1,650 TL
Silah Marka: Smith&Wesson Model: 10 Çap: 38 Special (9.65 mm) Yıl: 2000 Fiyat: 2,900 TL
Silah Marka: Beretta Model: 92 FS Çap: 9 mm Yıl: 1995 Fiyat: 3,000 TL
Silah Marka: Smith&Wesson Model: 10-8 Çap: 38 special(9.65mm) Fişek kapasitesi: 6 Yıl: 1992 Fiyat: 2,000 TL
Silah Marka: Beretta Model: Parabellum Çap: 9 mm Fişek kapasitesi: 8+1 Yıl: - Fiyat: 1,800 TL
Silah Marka: Sig Sauer Model: P-226 R DAK Çap: 9 mm Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 2007 Fiyat: 6,500 USD
Silah Marka: PIETRO BERETTA Model: 92 FS Çap: 9 mm Fişek kapasitesi: 15+1 Yıl: 2000 Fiyat: 3,000 USD
Silah Marka: Smith&Wesson Model: 10 Çap: 38 special(9.65mm) Fişek kapasitesi: 6 Yıl: - Fiyat: 1,500 TL
Silah Marka: Beretta Model: 92 FS COMPACT Çap: 9 mm Fişek kapasitesi: Yıl: - Fiyat: 3,500 TL

TÜFEKLER
Silah Marka: REMINGTON USA Model: SPEEDMASTER 22 LR Çap: 22 LR Fişek kapasitesi: 10+1 Yıl: - Fiyat: 3,000 USD
Silah Marka: REMINGTON USA Model: 552 BDL SPEEDMASTER Çap: 22 Long Rifle - 22 Long 22 Short (LR) Fişek kapasitesi
Silah Marka: BUDAPESTH Model: M.95 Çap: 8,56 mm Fişek kapasitesi: 4+1 Yıl: 1895 Fiyat: 5,500 TL
Silah Marka: Enfield Model: MKIV-Spor Kundak Çap: 7,7 mm (303 cal) Fişek kapasitesi: 10+1 Yıl: 1943 Fiyat: 4,500 USD
Silah Marka: Remington Model: 7400 Çap: 308 Fişek kapasitesi: Yarı Otomatik Yıl: 1995 Fiyat: 4,000 TL
Silah Marka: Marlin Model: 1894CS Çap: 357 Magnum Fişek kapasitesi: 10 Yıl: 2003 Fiyat: 4,500 USD
Silah Marka: Sarsılmaz Model: Süper poze / skeet Çap: 12 Fişek kapasitesi: 2 Yıl: 2007 Fiyat: 1,150 TL
Silah Marka: Remington Model: 760 Pompalı Çap: 7.62 (30.06) Fişek kapasitesi: 4+1 Yıl: - Fiyat: 5,500 EURO
Silah Marka: CZ 75 Model: 601 Çap: 7.62 mm (308 win) Fişek kapasitesi: 5+1 Yıl: 1994 Fiyat: 4,500 TL
Silah Marka: Beretta Model: 682 Trap Çap: 12 Yıl: 2009 Fiyat: 5,000 TL
Silah Marka: Marlin Model: Yivli av tüfeği Çap: 9 mm Yıl: 2009 Fiyat: 2,750 TL

 
TABANCA - SİLAH MARKA ve İSİMLERİ
Arcus Sigsauer P 226 Canik 55 Shark C Glock Sigsauer P 226
Arsan Steyr Canik 55 Standart Gneral G.S.Patton Steyr
Astra. Sıg Sauer Canik55 Compact Hecler Sıg Sauer
Barak Tabanca Harbi Casull Arms Jericho Tabanca Harbi
Beretta Tanfoglio Charly Daly John Wayne .45 P Tanfoglio
Bersa Taurus Colt Keltec Taurus
Blow 357 Magnum Turalı Cımarron LLama Turalı
Browning. Uzi Cz Mab Uzi
Calico Vulcan&Shogun Desert Eagle Miniuzi Vulcan&Shogun
Canik 55 Yavuz Firestorm Nagant Yavuz
Canik 55 FC Zigana . Five Seven Revoller Zigana .
Canik 55 Light. Girsan Fn Ruger Sarsılmaz.
Canik 55 Pıranha F Canik 55 Shark Frestorms Sarsılmaz


Av ve Silah Diğer Ürünler   Aksesuar ve Hediyelik
Havai Fişek ve Gösteri Ma   Atış Kulaklıkları
Kılıflar ve Kabzeler   Atış Makineleri ve Plakal
Mermi Satışı   Av Fişekleri
MKEK Yerli Yabancı Silah   Av Giysileri
Satılık Tabanca   Av Tüfekleri
Ses Mermisi   Balık Malzemeleri
Silahlarınız Alınır   Çakı Bıçak
Spor Hobi Silahları   Dekoratif Kılıçlar
Tabanca Bakım Tamir Gravü   Dürbünler
Tabanca Fiyat Liste,,   Gümeler
Tabancalar   Haşere İlaçları
İLAN VER   Kamp Malzemeleri
Şarjörler   Kamışlar
Videolar   Pusula ve Fenerler
Silah Yağları   Harbi Takım
Av Sitesi, Winchester, Remington, Beretta, Antoniozoli, Browning, Perazzi, Fabarm, Benelli, Mossberg, Franchi, Sarsılmaz, Huğlu, Ata, Armsan, Akkar, Kral, Arthemis, Akus, Daisy, Hatsan, Optima, Torun, Wizardarms, Hatsanescort, Escort, Hillman, B&P, Sterling, Yavaşçalar, Rc, Zoraki, Ekol, Blow, Yıldız, Barska, Nikula, Kaiser, Fiocchi, Özkursan, Winkel, Reobbok, Karaca, Dam, Ariston, Vatan, Doruk, Safir, Çatüs, Üzümlü, Bernardelli, Av Tüfekleri, Av Yelekleri, Kamp Malzemeleri, Av Fişekleri, Tüfek Dürbünleri, Av Bıçakları, Kurusıkı Tabancalar, Kurusıkı Mermiler, Havalı Tüfekler, Kuş Ve Domuz Savar, Gravür, Süper Poze, Tek Kırma, Çift Kırma, Otomatik Av Tüfeği, Pompalı Av Tüfeği

Tabancalar Silah Çeşitleri Silah Markaları Silah Üreticileri Esilah, E-Silah, Silahlar, Silah Ruhsat İşlemleri, Silahruhsat, Silahlar, Tabanca, Silah, Ruhsatli Silah, Ruhsat, Tabanca, Çelik Yelek, Mke, Satis, İkinci El, Sıfır Silah, Kuru Sıkım, Steyr, Silahlar Hakkında Bilgi, Walther, Heckler Koch, Kurusıkı, Bıçak, Dedektif, Tabancalar, Parabellu, Compact, Silah Bilgileri, Browning, Sig Sauer, Av, Desert Eagle, Silah Ruhsatı Nasıl Alınır, Ruhsat İşlemleri, Avcilik, Kırıkkale, Av Silahları, Çelik Yelek, Silah Kılıf, Silah Kılıfları, Beretta, Smith Wesson, CZ, Sig, Lama, Mouser, Star, Bersa, Astra, Glock, Colt, Jericho

Av, Silah, Av Silahları, Av Tüfekleri, Av Tüfek Fiyatları, Otomatik Av Tüfekleri, Pompalı Tüfek, Havalı Tüfek, Av Tüfek Çeşitleri, Av Tüfek Modelleri, Silah Çeşitleri, Silah Modelleri, Av Silahları Fiyatları, Silahlar, Av Tüfek, Av Tüfekleri Fiyatları, Kuru Sıkı Silah, Havalı Tüfek, Silah Çeşitleri, Silah Modelleri, Av Köpeği, Av Marketi, Silah Satış, Online Av Tüfeği Satış, Av Silahı Satışı, Av Malzemeleri, Av Malzemesi, Av Fişekleri, Otomatik Av Tüfekleri, Av Bayii, Yivli Av Silahları, Av Market, Av Bayi, Yaban Av, Av Silahı, Satılık Av Silahları, Av Silahı Fiyatları, Silah Ruhsatı, Silah Taşıma Ruhsatı, Av Silah, Dürbünlü Silah, Havalı Silah, Silah Dürbünleri, Otomatik Silah, Silah Fabrikaları, Silah Kılıfları, Silah Fiyat Listesi, Silah Taşıma Ruhsatı, Av Silah, Dürbünlü Silah, Havalı Silah, Silah Dürbünleri, Otomatik Silah
Firmamız Hakkında Tanıtım Kataloğu Tanıtım Filmi Online Sipariş İnsan Kaynakları Otomatik Tüfekler
Pompalı Tüfekler Tek Kırma Tüfek Havalı Tüfekler Gravürler Kundak Dekorları Alev Gizleyen
Mobil Şok Tüp + Mobil Şok Silah Ruhsatı Avcılık İletişim Google Harita